Csótányok ismét itt vannak! Mit tegyek?

A legtöbb ember nem kedveli a rovarokat, a csótányoktól meg egyenesen undorodnak. Nem is csoda ez, hiszen már ránézésre is igencsak gusztustalannak mondhatjuk. Ahogy közeledik az ősz, a csótányok is megindulnak téli szállást keresni.Ilyenkor még nagyobb az esély arra, hogy megtalálják a lakásunkat és észre sem vesszük, már be is költöznek ezek a hívatlan látogatók! Aztán majd csak meglepődve vesszük észre, hogy a konyhánkban látunk egy egy példányt, vagy a vizes helyiségekben, fürdőszobában például.Épp ezért a “támadásuk” legtöbbször a vizesblokkok felől érkezik, de ez nem is olyan meglepő, ha logikusan gondolkodunk, hiszen olyan felületen át érkeznek, amin közlekedni is tudnak, például lefolyóknál, vagy a falban lévő csövek mentén vándorolhatnak egyik lakásból a másikba .Tehát ezért védekezésként, főleg ha láttunk is már egy csótányt a lakásunkban, érdemes lefújni rovarirtóval minden lefolyót és egyéb olyan nyílást, amely meleg és nedves helyek felé vezet.De mint tudjuk, a csótány is szeret a falak mentén közlekedni, (mint az egér) sokszor épp így vesszük észre, hogy egy gyorsan mozgó bogarat látunk a faltövén futni. Ezrét ajánlott az is, hogy ezt a útvonalat is befújjuk rovarirtó szerrel.

A csótányok sem szeretnek nappal a szemünk elé kerülni, hiszen mindig igyekeznek az éj leple alatt, vagy olyankor mikor épp nem vagyunk otthon “garázdálkodni”. Legtöbbször akkor látjuk csak őket, mikor este hazaérkezünk valahonnan, vagy ha éjjel a konyhába, vagy a mosdóba megyünk ki. Ha gyanakszunk arra, hogy csótány lehet nálunk, akkor jó ha éjszaka is ott van mellettünk egy rovarirtó spry és ha meglátjuk a csótányt azonnal le tudjuk fújni, hiszen egyébként nagyon gyorsan eltűnik előlünk.

Mit csináljunk ha társasházban lakunk?

A panellakásokban, vagy társas házakban élőknek még nehezebb dolguk van, mint a kertes házba lakóknak. Hiszen hiába irtják ki egy lakásban az ott élők a csótányt, a csöveken keresztül, vagy elég egy nyitott ajtó ablak, máris újra beköltözhet hozzájuk.Ezért ott a legfontosabb lépés, hogy szólni kell a többi lakónak, a szomszédoknak, s a közös képviselőnek is. A csótányirtással legtöbbször az a baj, hogy addig szinte reménytelen a küzdelem ellne, amíg az összes rovart az az utolsó szálig ki nem tudjuk irtani. Ezért is fontos az, hogy ha egy rovarirtó céghez fordulunk a teljes irtás sikerességéért, akkor a többi lakót is mg kell kérdezni és nekik is hozzá kell járulni, valamint beengedni az adott időpontban érkező rovar irtó szakembert. Ebben tud segíteni a közös képviselő, hogy ezt megszervezze, s be tudjanak jutni a lakásokba. Aztán a szakember majd felkutathatja a rejtekhelyüket és szakszerűen megkezdi az irtásukat.

Miről ismerjük fel a csótányt?

Sok ember lehet soha nem találkozik, vagy találkozott még vele. A csótány vagy ahogy más néven is ismerik az emberek a svábbogár ugyanazt a rovart jelenti. Hazánkban három faja található meg a csótányoknak, ezek, a német csótány, a konyhai csótány, és az amerikai csótány. Miről ismerhetjük meg? A testük erősen lapított, s emiatt van az, hogy akármilyen szűk helyre, hézagba, repedésbe, résekbe könnyen képesek behúzódni. De a függőleges felszíneken, mint például a falakon is könnyedén tud mászni a tapadó-lebenyei segítségével ezért bárhol találkozhatunk velük a lakásunkon belül.Még a mennyezetről is a fejünkre pottyanhat. De ezt nem ijesztgetésnek szántam, csak inkább jó ha tudunk róla, amikor a csótányokkal kell együtt élnünk, míg nem sikerül kiirtani.

Hol fordul elő a csótány?

Erre igencsak könnyű a válasz, mint ahogy említettem is, elsősorban a meleg, nyirkos, vizes helyeket szeretik igazán. Sokszor ezért is költöznek be a panellakásokba, az éttermek konyháiba, raktárakba, vagy például kórházakba. De ezekbe is mindig, mint a lakásokban is, a a vizes blokkok környékén fordulnak elő, a szobában s a ház többi helyiségében szinte soha. Nagyon kedvelik az emeletes házakban a szemétledobó környékét, valamint a pincéket, onnan a többi lakásba is a csövek mellelt könnyen el tudnak jutni.

Hogyan kerül be a lakásunkba?

Tehát elmondhatjuk azt, hogy passzív módon terjednek, mivel legtöbbször mi magunk visszük be lakásunkba a csótányokat, vagy a petéiket. Hogy hogyan? Elég ha egy üzletben ahol csótányok vannak vásárolunk valamit, gondolok itt a különböző élelmiszerek csomagolására, lehet a dobozban ott lapul a rovar. Bevisszük a konyhánkba, s onnan már könnyű dolga van, ha megfelelőnek találja akkor bizony szaporodni is fog. S ha nem vesszük észre akkor rövid időn belül tele lesz majd a lakásunk csótányokkal.

Mivel táplálkozik?

Mivel az életmódja s a táplálkozása szempontjából erősen kötődik az emberhez, szinte már csak a városokban, az ember közelségében tud élni.. Szinte minden szerves hulladékot elfogyaszt, de az emberek élelmiszerkészleteit megrágva, beszennyezve ürülékével nagyon nagy károkat is képes okozni. Ha nem jut élelemhez akár hetekig is képes életben maradni, hiszen jól tűri az éhezést ha nem jut táplálékhoz. De ha vízhez nem jut, akkor a szomjazásba biztos, hogy néhány nap után belepusztul. Mivel éjszakai életmódot folytat, akkor indul táplálékot keresni.

A csótányok betegséget terjesztenek?

Igen! Fontos tudni, hogy ezek a rovarok terjesztenek különböző fertőző betegségeket, főleg gyomor és bélrendszeri megbetegedést kiváltó mikroorganizmusokat. De a lakásokban azonban a csótányok fertőző betegségterjesztő szerepe minimálisnak mondható.

Miért terjeszthetnek fertőző betegségeket?

Főként azért lehet, mert a csótányok, az életmódjukból kifolyólag, általában a környezetünk szennyezett helyein élnek, gondolok itt a csatornákra, szeméttárolókra, ahol az ott levő fertőző anyagokkal táplálkoznak. S mivel az ember közvetlen környezetében található élelmiszereket is megkeresik és elfogyasszák így azokat is meg tudják fertőzni, ami nagyon veszélyes lehet számunkra. Ezeket az élelmiszereket soha nem szabad elfogyasztani, ha látjuk, hogy a doboz, vagy csomagolás már nem sértetlen, vagy ürüléküket, esetleg élő példány szalad el épp onnan, mert könnyen megbetegedhetünk tőle. Ha ilyenkor gyomor vagy bélrendszeri panaszokat észlelünk, jó ha a csótány betegségterjesztő hatására is gondolunk. Ám a rovarok megjelenése higiénés szempontból is nagyon veszélyes, például olyan helyeken különösen kritikus, lehet ahol a kórokozók jelentős számban fordulhatnak elő, ilyenek a kórházak, vagy az otthon ápolt fertőző beteg környezete.

Mire számíthatnak az allergiások ha csótánnyal találkoznak?

Van-e allergiát kiváltó hatásuk? Igen, van! Sokan nem tudják bizonyára, de ha valaki érintkezik a csótánnyal, megfogja, akkor jelentkezhet nála bőrizgató hatás. Ezt régóta ismerik már világszerte, s egyre jobban előtérbe kerül, mivel több adat is utal arra, hogy a csótány váladéka és az ürüléke, illetve a külső takarójának fehérjetartalma, valamint az azon levő illat- és bűzmirigyek váladékai allergénnek minősülnek és sok embert életét megkeserítik.

A leírtak alapján láthatjuk tehát, hogy mennyire fontos a csótányok irtása! Ha ezt nem sikerül kellőképpen megoldani, akkor hívjuk bátran a rovarirtással foglalkozó céget, szakembert, aki segítségünkre lesz abban, hogy újra csótánymentessé válhasson az otthonunk!