Csótányirtás, avagy mit tegyél a betolakodók ellen!

Már rengeteg információt írtam eddig is a csótányokkal kapcsolatban. Nemcsak az esetleges irtásukról árultam el újdonságokat, hanem valójában róluk is rengeteg információval lehettünk gazdagabbak. Bátran állíthatom, hogy már jobban megismertük a csótányokat, s így azt is, hogy mit tehetünk mi magunk is ellenük, illetve, hogy mi is jellemző rájuk, s az életmódjukra. S ennek kapcsán most ezt a bejegyzést mondhatni egy összegzőnek szánom, hogy fel tudjuk eleveníteni ismereteinket és még inkább felhívjam az irtásukkal kapcsolatos fontos dolgokra a figyelmet.
Sok ügyfelemnek szoktam időnként, ha ebben a témában keresnek meg, kérdéseikre választ adni és a tendencia mindig azt mutatja, hogy az érdekességek mellett alapvető dolgokra is kíváncsiak. Elevenítsük fel tehát az ismereteinket ezekkel a rovarokkal szemben.

Jaj! Csótányok a lakásban!

Már sokszor leírtam azt,de soha nem lehet elégszer kiemelni, hogy a csótány egy rafináltsággal megáldott állat. Szinte mindenhol el tud bújni, ahol csak akar. Ám mégis, leggyakrabban a polcok, könyvek, ruhák, elektronikai vezetékek közé fészkelik be magukat. S épp ezért is nehéz olykor megtalálni őket. Sokan csak akkor észlelik, amikor egy véletlen folytán elpusztult tetemükkel találkoznak, vagy a székletükkel, amelyekkel már esetleg terjesztik is a fertőzést a különböző tárgyainkon keresztül. Így nekünk is elég akár egy szimpla érintés és már el is kaphattuk és adjuk tovább a fertőzést. Még az is utalhat a jelenlétükre, ha enyhe penészes szag terjeng a lakában és bármit teszünk nem akar az megszűnni. Ebben az esetben is gondolnunk kell arra, hogy márpedig itt egy ilyen “betolakodó” van jelen.

Nem akartam elhinni!

Egyik ügyfelemmel beszéltem épp múltkorában és ő is ezt ecsetelte nekem. Mindig is érezte a hölgy, hogy valami nincs rendjén, hiszen fura nyomokat talált a padlón, olykor ürülékeket is látott, nem épp kellemes szagokat észlelt, ha kint hagyott valami ételt, volt hogy bogarakat talált benne. De ő akkor azt hitte, hogy az ételbe fulladt bogarak eltüntetésével, illetve az étel kiöntésével megszüntetheti a problémát. Viszont néhány nappal később arra kellett ráeszmélnie, hogy jóval több rovar van jelen a lakásában mint ahogy ezt ő addig hitte. Gyanús volt számára, hogy a kellemetlen szagokat is ők terjesztették és ekkor fordult szakemberhez, aki még aznap el is végezte a csótányirtást, és nem kellett aggódniuk a rovarok kártétele miatt.

Mivel pusztítsam őket?

Régebben számtalan tippet adtam arra vonatkozóan is, hogy melyek a legjobb taktikák ellenük, de mivel ismételten itt a jó idő és az ételek tárolására is jobban kell figyelnünk, hisz az élelmiszerek illatai őket is hamarabb el kezdik csábítani. Ezért újra meg kell ismételten említenem azokat a lehetőségeket, amelyekkel felléphetünk ellenük. Ám mielőtt konkrétabban rátérnék a témára, szeretném elmondani azt, hogy ha már egy nagyobb számú csótánysereggel állunk szembe, nem szégyen feladni a saját irtással kapcsolatos elképzelésünket, inkább nyugodtan forduljunk szakemberhez ebben az esetben is.

Otthoni keverékek

Sokan nem is gondolnák azt, hogy a bórax, vagy szódabikarbóna és cukor keveréke rendkívül káros hatással tud lenni a kártevők emésztőrendszére. Sőt ez számukra annyira veszélyes lehet, hogy akár ha ezt elfogyasztják, már utána rövid időn belül életüket is vesztik. Aki kipróbálná ezt a keveréket, akkor azoknak itt a “recept” : három rész bóraxot keverjünk össze egy rész cukorral, majd ezt olyan helyen helyezzük el, ahol a csótányok biztosan fel fogják fedezni és fogyasztanak belőle. Tehát nem kell az egész házat teleszórnunk vele, kimondottan csak azon a részeken rakjuk ki, ahol észlelni szoktuk a jelenlétüket. A művelet közben ajánlott kesztyűt viselni. Ezt a módszert nem javasolt olyan helyen alkalmazni, ahol kisgyerek vagy háziállat is hozzáférhet a kihelyezett szerhez. Megéri ezt kipróbálni, hiszen ténylegesen segíthet akkor, ha még nem sok csótány költözött be hozzánk, vagy nincsenek elszaporodva. Viszont abban az esetben is segíthet ha már többen vannak, csak akkor bizonyára egy ilyen kezelés nem fogja megoldani a teljes létszámcsökkentést.

Neem olaj hatásai

Mielőtt elkezdené valaki azt mondani, hogy biztosan elírtam, szeretnélek kedves olvasó megnyugtatni, direkt írtam így. Lehet sokan nem hallottak még erről, pedig már évtizedek óta kapható Magyarországon is az úgynevezett neem olaj, amely olyan illékony komponenseket tartalmaz, melyek szintén rovarölő hatásúak, és már pusztán attól is ha távolról megérzik az illatát menekülésre adják a fejüket. Persze az előző lehetőséggel ellentétben ez nem kimondott méreg. Rendkívül lassan fejti ki a hatását. Sőt kimondottan eléggé csalafinta a hatása is. Ez úgy fogja elérni azt, hogy elpusztuljanak a rovarok, hogy amint bekerül a rovar szervezetébe, akkor megzavarja azok életritmusát. S mégpedig ezt is úgy, hogy azok “elfelejtenek” szaporodni, táplálkozni és gyakorlatilag ebben az esetben az fog történni, hogy elősegíti az éhenhalásukat.

Mérgező az ember számára?

Jogosan tesszük fel a kérdést és meg kell nyugtatnom mindenkit, hogy ez emberekre nem mérgező. Elkészítése során is nyugodtak lehetünk, nem kell semmi kémiai veszélyre felkészülnünk. Mindössze annyit kell tenni, ha ezt választjuk, hogy két deciliter vízhez egy evőkanálnyi olajat öntünk majd az elegyet egy szórófejes palackba tesszük és ebből a csótányok kedvelt helyeire spriccelünk. Aztán már csak várni kell a kívánt hatást.

Uborka és citrom

Uborka

Ha magunk szeretnénk irtani őket, akkor bátran mondhatom, hogy akár az uborka és citrom páros is jó ötlet lehet. Mégpedig ezeket úgy alkalmazzuk, hogy az uborkaszeleteket azokhoz a pontokhoz rakjuk ki, ahol az állatok jelentkeznek az otthonunkba, tehát ha az ajtónál észleltük, akkor nyugodtan rakjunk oda, ha a csempék fugáinak réseinél, akkor oda tegyünk egy darab uborkát és valószínű, hogy nem fogunk benne csalódni. Persze ezt nem biztos, hogy egyszerű fellelni (ráadásul lehet, hogy ha csak betömjük a lyukat, ahonnan jönnek, megszűnik a probléma), de próbáljuk meg megtalálni azokat a helyeket. A természetes csótányirtás hívei állítják, hogy a már beköltözött állatokat is el lehet vele űzni, nem csupán az új garázdálkodókat. A rovar ha fogyaszt az uborkából, akkor elpusztul. Mivel lehet sok sikertelen sztorit olvasni ezzel kapcsolatban, így nem feltétlenül megbízható az uborka, mint csótányűző, vagy érdemes más fortéllyal együtt bevetni.

Citrom

A citromra rátérve is tudok sok érdekességet elárulni. Ez is jó megoldás lehet, ha például citromlevet locsolunk a kritikus helyekre, de érdemes lehet citromlevet önteni a felmosóvízbe is, hiszen ennek nem bírja az illatát. s ezzel végigmosni a lakás minden részét. Kimondottan irtásról nem beszélhetünk ezzel a két ötlettel, de garantáltan állítják azt egyesek, hogy alkalmazásuk után eltűntek a csótányok a lakásból. Tehát ez a módszer sem tökéletes megoldás, de valószínűleg más hasonlóakkal kombinálva nőhet a hatékonysága.

Remélem ismételten tudtam újabb ötleteket adni, vagy esetleg fel tudtam sorakoztatni a leghatásosabb praktikákat ellenük. Mindenképpen tenni kell valamit ha megtalálhatóvá válik az otthonunkban, hiszen könnyen elszaporodnak és nem csak számunkra, de szomszédaink számára is problémákat, nehézségeket fognak okozni ha nem kezeljük. Ezért ha azt vesszük észre, hogy nagyon elszaporodtak, ne késlekedjünk, forduljunk azonnal szakemberhez, hogy a megfelelő irtást mielőbb el tudja majd végezni számunkra.