Csótányok uralma a láthatáron?

Több ember véleményét is osztom bizonyosan, ha azt mondom, hogy egy rendkívül gusztustalan rovarról beszélünk. Sokakban bizony a látványa is már egyfajta irtózást és félelmet kelt.  Többször is írtam már a csótányokról, de szerintem jó az, ha minél több információ áll rendelkezésre velük kapcsolatban. Ezért gondoltam úgy,hogy most is ezekről a rovarokról írnék. Annál is inkább, mivel nálunk soha nem volt még csótány a lakásban S két hete kb. mikor egy éjjel kimentem inni, megláttam egy példányt belőle a saját konyhámban. Mondhatom eléggé megijedtem! Ahol egy van, ott biztos több is van mindig ezt lehet hallani s olvasni róluk. Azonnal  körbenéztem a lakásban, réseket, repedéseket kerestem,mivel ezekben lapulnak meg nappal,  s körbefújtam csótányirtó spry-vel. Aztán eltelt néhány nap és a bejárati ajtón kívül egy elpusztult példányt találtam. Azóta semmi, remélem még időben észrevettem, s így nem lesz alkalmuk elszaporodni.  Ezért hívom fel a figyelmet mindig arra, hogy mennyire fontos a megelőzés, s az, hogyha már beköltöztek hozzánk, akkor ne késlekedjünk próbáljuk meg kiirtani ezeket az igazán gusztustalan kártevő rovarokat! De ha többet is láttunk, akkor biztos, hogy már jócskán  el vannak szaporodva, s inkább hívjunk ki egy irtással foglalkozó szakembert, aki gyorsan és hatásosan meg tud szabadítani majd bennünket tőlük!

Miről ismerjük fel a csótányt?

Mivel többféle csótány is létezik,  a méretük is a  fajtájuktól függ, általában azért olyan  1-6 centiméter lehet egy ilyen rovar s a felépítését tekintve három részből áll,  fej, tor és potroh. ezek közül a fej ami  erősebb, s a potroha az ami gyengébb, pedig ott található a belső szervük jelentős többsége is. A  rágós szájszervük mellett fejlett,  és igen erős páncélozott fejrészük van, amiből rendszerint két hosszúra nyúlt, és sok ízből álló csáp nyúlik ki. Összetett szemeikkel nagyon is  jól látnak, de hiába is annak, a szárnyaikkal képtelenek a repülésre.  Ezért is van az, hogy több csótányfaj már  teljesen el is veszítette a szárnyát, helyette egy úgynevezett bűzmirigyet növesztett, s ennek köszönhető az, hogy jellegzetes szagot árasztanak magukból. A lárváikra jellemző az, hogy nagyon hasonlítanak  a felnőtt csótányokhoz, de még abban a fejlődési szakaszban nem rendelkeznek szárnyakkal.

Hogyan juthat be hozzánk?

Többfajta alkalom  és lehetőség  is rendelkezésre áll hozzá. Nem vesszük észre, mikor például egy boltban vásárolunk, és hazavisszük az élelmiszereket, hogy bizony  annak a csomagolásában is ott lapulhat egy csótány, vagy askár a szomszéd felől is éhet bennünket ilyen támadás, kiváltképp ha egy társasházban, vagy lakóparkban élünk, ahol könnyen át tudnak egyik lakásról a másikra menni.

Megelőzhetjük ?

Hogy ne legyen a konyhánk a csótányok tanyája, mi magunk sokat tehetünk.Mindig tartsunk rendet! Ne hagyjunk kint élelmiszert éjszakára, vagy zárjuk le megfelelő fedővel, a dobozokat is zárjuk vissza, hogy ne tudjon belemászni. Csábító illatok lehetnek egy konyhában amire a csótány, aki nem válogatós, hisz szinte mindent  megeszik, előjön.

Mit eszik ez a rovar?

Mint ahogy fentebb is említettem, mindenevőnek is tekinthetjük. Képes ami az útjába akad elfogyasztani. Lehet ez egy hajszál, morzsa, zsír, vagy épp fogkrém. Tehát a konyhai hulladékokat, maradékokat is szívesen felkeresi és elfogyasztja. Meg minden olyan más élelmet amit elér, mert szabadon hagytunk, azt mindet meg is eszi, vagy beszennyezi, tehát emberi fogyasztásra már nem lesz alkalmas! Ha nem jut táplálékhoz azt is nagyon jól bírja, akár hetekig is képes kihúzni élelem nélkül, de szomjan nem, abba belepusztul.  Éjszakai életmódot folytat,s  ilyenkor hihetetlen gyors mozgással tud közlekedik táplálékot keresve. Ha nincs mit ennie, akkor az is előfordul, hogy a saját utódjait is elfogyasztja.

Meg tudja szennyezni az ételeinket?

Erre az a válaszom, hogy sajnos igen! Különböző fertőző betegségek terjesztőjeként ismeretesek, ugyanis a csótányok az  életmódjukból adódóan, sokszor olyan környezetből szabadulnak be hozzánk,  amely esetleg szennyezett, például  a csatornából, szeméttárolóból. Míg ott  tartózkodnak, az ott levő fertőző anyagokkal táplálkoznak, majd hozzánk bejutva, az élelmiszereinkre átvihetik ezt a fertőzést.

Milyen betegséget terjeszthetnek?

Általában  különféle gyomor és bélrendszeri  megbetegedést okozó mikroorganizmusok terjesztésében “bűnösök” Tehát például egy hasmenéssel járó fertőzésről is beszélhetünk többek között. A csótányok megjelenése ezért mondhatjuk, hogy főleg higiénés szempontból lehet nagyon veszélyes. s főleg akkor ha  olyan helyeken jelennek meg, ahol a kórokozók is nagy  számban lehetnek jelen, mint mondjuk kórházakban, vagy akár otthon ápolt fertőző beteg körül.
Ám a fertőző betegség terjesztésén túl van más is amiért veszélyesek lehetnek, ez pedig az allergizáló hatásuk. Miben nyilvánul ez meg, és hogyan vesszük észre? Ha például egy csótányt puszta kézzel megfogunk, akkor akár allergizáló hatással is lehet ránk,hisz a közvetlen érintkezésekor jelentkező bőrizgató hatása már régóta ismert. S mondhatjuk, hogy a sok más allergiás betegségek miatt  ez újabban egyre inkább előtérbe kerül. Mint ahogy lehet hallani, vagy olvasni is róla, hogy már világszerte egyre több olyan adat van róla, hogy a csótány váladéka és ürüléke, illetve a  külső takarójának a fehérjetartalma igen erős allergén anyagnak számít az emberek számára. De ugyan  ilyen lehet még a szintén a külső takaróján lévő illat- és bűzmirigyek váladékai is.

Mit tegyünk ha beköltözik hozzánk?

Ismét egy példát hoznék erre a kérdésre is. Egyik ismerősöm mesélte nemrég, hogy soha nem látott még csótányt, de mivel társasházban laknak, a szomszédoktól hallották, hogy bizony vannak a házban. Mikor két hét nyaralás után hazatértek késő éjjel a lakásukba, s felkapcsolták a lámpát azonnal észrevették, hogy a faltövén több bogár is rohanva menekül előlük. Persze természetes, hogy nagyon megijedtek, s mivel sokat olvastak már a csótányokról, tudták, hogy biztosan azok lehettek. Hiszen rájuk vallott ,a gyors futás, a hosszú csápok és a barna kitinpáncél. Még lefeküdni s elaludni is alig mertek. Pedig azt már tudjuk, hogy ezek a rovarok a hálószobában nem valószínű, hogy felbukkannak, inkább a konyha, a  spájz és más élelem tárolására szolgáló helyiségeket keresik fel. Másnap reggel azonnal szóltak a közös képviselőnek, aki a többi lakót is megkérdezve máris hívta a rovarirtókat, akik gyorsan és szakszerűen elvégezték az irtást a ház összes lakásában.  Persze ehhez az kell, hogy minden lakó belegyezzen és beengedje a szakembereket. Ha csak egy lakás is kimartad, akkor nem lesz teljes az irtás hatékonysága.
Tehát ha már nagyon elszaporodtak , s akár fényes nappal is előmerészkednek a csótányok, akkor mindenképp jobb megoldás, ha nem mi magunk próbálkozunk saját házilagos, vagy vegyszeres megoldásokkal kiirtani őket, hanem erre megkeressük  az irtással foglalkozó szakembereket és a  segítségét kéjük!