Csótány a tányéron?

Sok cikket írtam már a csótányokkal kapcsolatban, mindent megtudhattunk róluk az elmúlt hetek, hónapok során, hogyan s mit csináljunk, ha beköltöznek a lakásunkba. Mire kell figyelni, és ha már bejutottak és elszaporodtak, hova fordulhatunk. Remélem sikerült olyan tanácsokkal szolgálnom, hogy ha már egy példányt is felfedez valaki az otthonában, azonnal felismeri, és nem mondja azt, hogy ez csak egy darab, és biztos véletlenül tévedt be. Hisz tudjuk, ahol egy megjelenik, ott hamarosan a többiek is megérkeznek. S ez különösen jellemző a mostani hideg őszi időszakra, mert ekkor már téli szállást és búvóhelyet keresnek maguknak, ahol vígan átvészelhetik a telet. Ilyenkor tehát még óvatosabbnak és körültekintőbbnek kell lennünk, például az élelmiszer tárolásunk szempontjából is. Ne kínáljunk nekik terített asztalt azzal, hogy kint hagyjuk az ételeket vagy az ételmaradékokat fedetlenül, olyan helyen ami arra csábítja ezeket a rovarokat, hogy megkeressék.

Nem kellemes dolog, ha csótánnyal van dolgunk otthon. Saját véleményem, hogy a csótány bizony egy utálatos és gusztustalan rovarfajta azt tudom mondani, de ebben a kérdésben  gondolom, sok emberrel egyezik a véleményünk. Viszont sajnos  nem csak az otthonainkba jutnak be természetesen, hanem a szállodákba, éttermekbe, élelmiszerüzletekbe is. Így nagy egészségügyi veszélyforrást és kockázatot is jelentenek. Senki nem szeretne egy éteremben például a tányérján találkozni ezekkel az állatokkal. Sajnos pedig már volt rá példa hazánkban is bőven, majd a cikk végén egy-két ilyen esetet is elmesélek.

Hol találkozhatunk még csótányokkal?

Az éttermeken és szállodákon, hoteleken kívül még számtalan helyen. Inkább azt mondanám, szinte mindenütt megtalálhatóak, csak néhányat említenék meg most ezek közül, a felsorolás szintjén. Megtelepedhetnek az egészségügyi és szociális intézményekben, kórházakban, gyermekvédelmi és oktatási intézményekben, tehát iskolákban, óvodákban, az élelmiszerek és italok előállítására, tárolására, szállítására és forgalmazására szolgáló helyeken így különböző üzemekben, üzletekben, raktárakban stb. De el kell mondanom, hogy a piacok, és a vásárcsarnokok  is remek búvóhelyet és élelmiszer forrást jelentenek a csótányok számára éppúgy, mint  a vendéglátó-ipari és közétkeztetési egységek.

Betegségek terjesztői

Természetesen külön rendelet van arra, hogy hogyan is kell a csótányok megtelepedésének és elszaporodásának megelőzéséről gondoskodni. Ez nagyon fontos feladat! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hisz hatalmas fertőzésveszélyt jelentenek. Alapvetően a csótányokról elmondható, hogy “dögevőek”. A szemeteskukákban, a  kidobott, esetleg  romlott élelmiszerekben is járkálnak, majd ezt követően bejuthatnak mindenhova, például nagyobb konyhákba, éttermekre gondolok itt elsősorban, ahol a  normál élelmiszereinket is megfertőzhetik.

Mivel mindent megmásznak, így egyik élelmiszerről átviszik a másikra a lábukon keresztül a betegséget okozó vírusokat és baktériumokat. Az igaz, hogy közvetlenül önmagukban nem járulnak hozzá a különféle  betegségek átadásában, de tény ma már, hogy  sok betegséget okozó organizmus nőhet és szaporodhat a beleikben, ezért is lehetnek annyira veszélyesek számunkra. Ezen kívül, mint tudjuk, a  csótányok illat és bűzmirigyei olyan váladékot termelnek, ami a házi porral belélegezve akár allergiás reakciók kialakulásához is vezethet egyes embereknél, melynek tünetei lehetnek a szénanátha, száraz, erőltetett köhögés, és egyé légúti panaszok.

Kedvenc ételeik

A csótányok köztudottan kedvelik a bomlékony szerves anyagot és az élettelen keményítő tartalmú élelmiszereket, s hogy mik lehetnek ezek? Például a ragasztót és a tapétát is, ami bizonyosan furcsának tűnhet az olvasó számára. Igen, nem is gondolnánk, de valóban így van.
Mindenesetre nézzük meg, hogy hol szeretnek legjobban elrejtőzni és mely ételeket kedvelik leginkább?

Olyan helyen tanyáznak, ahol az élelmiszereket készítik vagy tárolják, ezért igencsak kedvelik a magas hőmérsékletű és páratartalmú területeket, ilyen lehet például egy kazánház, vízmelegítő, vagy  csővezetékek, pincék, csatornák. Az amerikai csótányról például megfigyelések alapján tudjuk, hogy kifejezetten vonzódik az erjesztett ételekhez és a sörhöz. De mint fentebb írtam, hogy dögevők, ugyanúgy elmondhatjuk róluk azt is, hogy mindenevő rovarnak is számítanak. Elfogyasztják egyaránt a növényi és állati eredetű élelmiszert is,de  ezek hiányában azonban egyéb anyagokat is megesznek, mint például a  textilt és a papírt.

Találkozás az asztalon! Történetek csótányokkal kapcsolatban.

Mint a cikk elején említettem, sok olyan extrém eset fordult elő már és látott napvilágot, tanulságként is, ahol az étteremben mondjuk kellemetlen “vendég” is érkezett a tányéron a várt étel mellett.

Tavaly történt épp, hogy egy jókora nagy csótányt fotózott le egy vendég egy budai bevásárlóközpontban található gyorsétterem asztalánál. Szinte rosszul lett mesélte, mikor meglátta az asztalon sétáló rovart, de a körülötte ülőknek is elment az étvágya a látványtól. Mikor a fotót kitette az étteremlánc Facebook oldalára is, nagyon segítőkészek voltak s kérték nevezze meg pontosan melyik éttermükben is történt és kivizsgálják az esetet. Hisz ez nem vet rájuk jó fényt, s biztos vagyok benne, hogy ez a vendég nem fogja ajánlani az éttermüket és többet valószínű még a lábát sem teszi majd be oda.

Egy másik szintén megdöbbentő eset:

Ugyanúgy kell vigyázni, ha nem egy étteremben, hanem mondjuk, egy gyorsbüfében szeretnénk étkezni. Egy ismerősöm járt épp, így nemrég aki megosztotta a történetét velem. Mivel megéhezett vásárlás  közben, s épp ebédidő felé járt az idő, úgy gondolta, hogy az útjába eső gyorsbüfében majd megebédel. Sokféle étel közül válogathatott, amik szépen elrendezve tálcákon voltak a pulton és kínálták magukat. Miközben válogatott, egyszer csak a szeme sarkából úgy látta, mintha valami megmozdult volna az egyik tálcán. Jobban megnézve, döbbenten vette észre hogy az étellel megrakott tálca  szélén egy kis barna rovar mászkál. Ahogy körülnézett, ugyanezt látta  több ételt tartó tálcákon is.

De mikor az egyik  salátalevél alól kikukucskáló csótányt is felfedezte, attól már végképp felfordult a gyomra. Azonnal szólt a pult mögött álló hölgynek, aki, ugyan elnézést kért s  próbálta elkapni a rovart, igaz nem sok sikerrel. Talán mondanom se kell, hogy ezt látva egyre többen kiálltak a sorból és távoztak a büféből. Felháborító, hogy ilyen esetek megtörténhetnek egy olyan helyen, ahol étkezni szeretne valaki, s így az emberek életét is kockáztathatják ezzel.

Ha mi magunk is ilyen eseteket tapasztalunk, és átélünk, akkor jó ha tudjuk, hogyha a fizetés után vesszük észre, hogy az étel „minősége” nem megfelelő, akkor a  vendéglátó egység köteles azt kicserélni. Persze lehet már ahhoz nem lesz gusztusunk azon a helyen, hogy ott étkezünk. Hisz gondolom a  csótányok jelenléte azonban már olyan higiéniai körülményeket is feltételez az adott helyen, ahol a csere nem jelenthet megoldást. Ebben az esetben azonban joggal követelhetjük a vételár visszatérítését is.

Ezekből a példákból is láthatjuk, hogy alaposan érdemes tehát megválogatnunk, hogy hol szeretnénk egy finom ebédet, vagy vacsorát elfogyasztani. Igaz, mint vendég a konyhákba nem mehetünk be körülnézni, de már maga az éttermi rész is árulkodik akár arról, hogy milyenek lehetnek a higiéniás körülmények az ételkészítés során. Nem szerettem volna elvenni a kedvét senkinek a vendéglátóhelyektől, de az óvatosság soha nem árt. Vannak előírások és szabályok ezekkel kapcsolatban, amit mindenkinek, aki a közétkeztetésben részt vesz be kell tartania. Ha a csótányok elszaporodnak mindenképp érdemes felvenni a kapcsolatot egy rovarirtó céggel, akik hatékonyan és gyorsan meg tudják oldani a problémát.