Csótány a “lakótársunk”!

Ugye nem szeretné senki, ha ez az állítás igaz lenne a saját otthonára? Pedig sajnos manapság is sokan küzdenek a csótányok ellen világszerte. Észre sem vesszük, s már be is fészkeli magát hozzánk, aztán ha még szaporodni is kezd, akkor rengeteg kárt és bosszúságot tud okozni. A fertőzésveszélyről nem is beszélve! Bátran állíthatom azt is, hogy a hideg futkos a hátán az embernek, ha egy ilyen undorító rovart a saját konyhájában felfedez. Igaz, hogy észrevegyük erre inkább csak éjszaka van lehetőségünk. Ugyanis ezek a rovarok nappal a rejtekhelyükön “pihennek” s majd csak este, sötétedés után illetve éjjel mennek élelemszerző körútra.
S hogy mit is keresnek a konyhánkban?

Mit eszik a csótány?

Elmondhatjuk, hogy egyáltalán nem válogatósak. Az étvágyukat tekintve tehát abszolút mindenevők. Nem is gondolnánk, hogy mi mindent képes elfogyasztani, legyen az például hajszál, fogkrém, zsír, vagy növényi részek. Ezeket az ember közelségében tudja csak megszerezni, tehát ezért érthető is, hogy miért költöznek be az otthonunkba. Sőt, éhhínséges időben az a helyzet, hogy még az utódaikat is képesek felfalni. A csótányok hulladékevők mindent megesznek amit találnak, de különösen szeretik például .a lisztet és hasonlókat. Ha egy megfertőzött csótány elpusztul, jönnek a többiek és megeszik .Ez azért jó, mert ha az egyik csótány megeszik valamilyen mérget, a többi elfogyasztja a tetemet akkor azok is megdögölnek!
Sajnos lehet valakinek akár a világ legtisztább lakása, ám a csótányveszélyt még sem tudja elkerülni. Ám ha ez megtörténik akkor pedig jó tudni, hogy mi a teendő ellenük.

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a beköltözését hozzánk?

Sokan kérdezik, hogy vannak e olyan praktikák, vagy ötletek, amivel el tudnánk kerülni a csótányok látogatását az otthonunkba. Mit tegyünk, ha egy ilyen rovart fedezünk fel a konyhában, a spájzban vagy épp egy vizes helyiségünkben, hiszen ezeket a helyeket kedveli a legjobban.Tehát ahogy az előbb is említettem már, hiába tartjuk tisztán a lakást, megelőzni nem nagyon tudjuk a csótányok betelepedését,viszont ha már befészkelték magukat, mindenképpen érdemes azonnal egy irtással foglalkozó cég szakemberét megkeresni, hiszen ő tud majd megszabadítani bennünket ezektől a rovaroktól. De előtte már egy-két fontos dolgot mi magunk is kipróbálhatunk, illetve megtehetünk ellenük.

A leglényegesebb dolgokat fel is sorolnám. Ajánlott, hogy például vacsora után ne hagyjunk az asztalon, pulton kint ételeket, bontott dobozokat vagy ételmaradékokat, hisz ez csábító lehet a csótány számára az étkezése szempontjából. De a mosogatóban se maradjanak mosatlanul az edények, poharak, s ami esetleg kint van tiszta edény, pohár azokat is érdemes elöblíteni forró vízzel mielőtt használnánk. Az edények tisztán tartása mellett ugyanolyan fontos a gáztűzhely, a konyhapult, az étkezőasztal s a mosogató tisztán tartása is! Vacsora után érdemes a morzsákat is összeseperni, s a kukába tenni.

Aztán persze ha észrevesszük, hogy csótányok vannak nálunk, akkor csapdákat is lehet kihelyezni, ilyeneket lehet kapni az üzletekben. Ennek az előnye az lehet, hogy ezek segítségével láthatjuk majd, hogy mennyire komoly a fertőzöttség, s ez a probléma fennáll-e még az irtás után is.
Amennyien például társasházban, vagy panel lakásban lakik valaki, akkor fontos, hogy értesítse a közös képviselőt, mivel valószínűleg a többi lakást is érinti ez a csótányveszély, vagy majd érinteni fogja, hiszen könnyen át tudnak egyik lakásból a másikba vándorolni élelem után kutatva, például a fűtéscsövek mellett.

A rovarirtó szerekről

Akiknél már egyszer előfordult csótány a házában, valószínű óvatosságból mindig tart is otthon olyan szereket, vagy akár spry formában is, amelyekkel meg lehet kezdeni az irtásukat.
Itt is érvényes az az elv, hogy jobb félni, mint megijedni, ezért is jó ha eleve tartunk otthon a kártevők irtására alkalmas vegyszereket.

Honnan jöhetnek?

Gyakran vetődik fel ez a kérdés is, ha gyanakodunk arra, hogy a mi lakásunkban is lehet csótány. Például ha éjjel a villanyt felkapcsolva látunk egyet gyorsan a fal mellett “szaladva” eltűnni egy résbe, vagy épp egy bútordarab alá. Aki már látott csótányt biztosan felismeri, hogy az volt, aki még nem találkozott vele, ezekből az ismertető jelekből, ( gyors mozgású, hosszú csápja van, éjjel jön elő, eltűnik a rejtekhelyén ) jó ha gondol arra, hogy bizony talán ezzel a nemkívánatos rovarral lehetett dolga. Nem árt, ha van a közelben mindig kéznél olyan spry amivel ha látjuk máris le tudjuk fújni. Pár hete én is így jártam, mikor éjjel kimentem inni. Ahogy felkapcsoltam a lámpát a konyhában, láttam valamit a szemem sarkából elsuhanni a faltövén. Megpróbáltam leütni, de ez nem sikerült, s mikor bemenekült a hűtő alá, még gyorsan utána küldtem egy kis csótányirtó spry-t. Nem hittem, hogy hatásos lehet, de másnap reggel a konyha közepén elpusztulva megtaláltam ezt a példányt. Szerencsére több azóta sem jelentkezett, de érdemes nagyon figyelni rá, hogy nem jelenik-e meg újabb. Mindenesetre ha észrevesszük őket, s megfigyeljük a szokásos útvonalukat, fújjuk be egy jó adag irtószerrel!

S hogy honnan jöhetnek? elsősorban a vizesblokkok felől érkeznek, tehát olyan felületen át, amin közlekedni is tudnak. Ezek ismeretében ajánlani tudom, hogy érdemes lefújni minden lefolyót és egyéb nyílást, amely meleg és nedves mert ezeket kedveli a legjobban

Mit tehetünk még?

Amit javasolni szoktak, javítsuk meg a csöpögő csapot, a mosogatóba, lefolyóba, vagy a vécébe esténként önthetünk kevés hypot, vagy más tisztítószert amelyeknek már a szaga is távol tarthatja a csótányt attól, hogy ezen át közlekedve bejuthasson hozzánk.
Próbáljuk megvédeni a lakásunkat úgy is, hogy a csővezetékek melletti esetleges lyukakat, réseket tömítsük el, gletteljük be.
A legfontosabb azonban, hogy ha már tudjuk hol a búvóhelyük azt mielőbb számoljuk fel!
Hogy mire is gondolok? Tegyünk rendet a konyhánkban, a spájzban, dobjuk ki az üres dobozokat, ne tároljuk az üres üvegeket sem, váltsuk vissza a boltba, vagy dobjuk ki ezeket is.

Okozhat e fertőzésveszélyt?

Többen mondták el, hogy félnek, mert a csótány éjjel megmássza az ennivalójukat, az élelmiszereket amit nem hűtőben, vagy szekrényben tárolunk, s ezáltal fertőzést is okozhatnak? Igaz ez? Talán onnan ez a félelem, mint tudjuk, ezek a rovarok életmódjukból adódóan, rendszerint környezetünknek olyan szennyezett helyein, mint például a csatornában, szeméttárolóban ( s még ( sorolhatnám) tartózkodnak, ahol az ott levő fertőző anyagokkal táplálkoznak. S mivel az ember közvetlen környezetében található élelmiszereket is rendszeresen látogatják, és szívesen fogyasztják, így azokat könnyen megfertőzhetik. Milyen problémát okozhat ez? Általában különféle gyomor és bélrendszeri megbetegedést kiváltó mikroorganizmusok terjesztését segítik elő.

Bízom benne, hogy hasznos ismereteket és tippeket tudtam adni a csótányokkal kapcsolatban. Ám ne feledjük, hogy a legfontosabb, ha észleljük a csótányveszélyt az otthonunkban, vagy azt, hogy nagyon elszaporodtak, akkor mindenképp kérjük egy rovarirtással foglalkozó szakember segítségét!