Milyen csótányfajok élnek Magyarországon?

Több előző cikkben is írtam már a csótányokról, sok mindent megtudhattunk róluk. Igazán nagy veszélyt jelent, ha megjelennek a környezetünkben, többfajta betegséget okozhatnak, s ráadásul még gusztustalanok is, már ha csak látjuk is őket a lakásunkban mászkálni, ahogy mindent összemásznak, mindenbe belekóstolnak. Beszéltem a szaporodásukról, étkezési szokásaikról, a búvóhelyükről, s a különböző irtási fortélyokról.

Azonban elmondhatjuk, hogyha a csótányról beszélünk, nem csak egy fajtájuk él hazánkban sem. A mostani cikkben erről szeretnék egy kis információval szolgálni, s bővebben írni arról is, hogy melyek, azok a fajok, amelyekkel itthon például a konyhánkban is találkozhatunk, s miről is ismerhetjük fel, hogy tényleg csótánnyal van dolgunk? Nézzük akkor melyik is az a nálunk legjobban elterjedt három csótányfaj.

Német csótány

A német csótányról, amit elmondhatunk, hogy a rovarok osztályán belül a csótányok rendjéhez, és így a csótányfélék családjához tartozik. Muszkabogár néven is ismerhetik az emberek. Hogy honnan származik? Ezzel kapcsolatban azt tudom mondani, hogy valószínűleg Észak-Afrikából. Különlegessége a többi csótánnyal szemben, hogy ez a rovar még a plafonon is tud járni.

A kifejlett német csótányok általában a 13-20 mm nagyságot is elérhetik. Ha a színükről beszélünk, akkor az a világos és sötétbarna között változhat. A hímek azok, akik kicsit világosabb színűek, mint a nőstény. Jellegzetessége ennek a fajtának, hogy a kifejlett csótány potrohán két fekete hosszirányba húzódó csík található. Úgy tartják, hogy ez a csótány az a faj, amelyik a világon a legjobban el van terjedve. Nem is gondolnánk, de bármerre megyünk, szinte mindenütt találkozhatunk vele. Épp úgy megtalálható akár a kedvenc vendégélőnkben esetleg, mint konyhákon, kórházakban, üzemekben, iskolákban, vagy épp otthon a családi házakban.

Elsősorban a vizes helyiségekben számíthatunk a megjelenésére, a zsúfoltság és a rossz higiénia állapotok viszont nagymértékben elősegítik az elszaporodását. De kedvenc helyei közé tartozik a konyhánk is, mert itt bőséges élelmet találhat. Akár mosodákba is megtalálhatjuk, mert nagyon szereti a nedves vizes helyeket. Amit szintén kedvel még az a meleg. Ezért ne csodálkozzunk, hogy gyakran a hűtőnk mögé szereti magát befészkelni. S hogy miért pont oda? Egyszerű ennek a magyarázata, végül is azért, mert a hűtő motorja folyamatos meleget olyan 30-40 C-ot biztosít a számára.

Kifejezetten imádja a mai modern bevásárlóközpontokat is, hiszen itt rengeteg búvóhelyet talál és a sokféle táplálék, élelmiszer szinte igazi “kánaán-t” jelent neki. A hideg helyeket viszont kimondottan utálja. Mondjuk, előfordulhat különböző állattartó telepeken, vagy kertes házaknál is, ólakban, istállókban, de ez ritkább, mint a városi környezetben.

Az amerikai csótány

A másik igencsak gyakori ellenségünk az otthonunkban az amerikai csótány. Viszont, ne gondoljuk neve alapján, hogy Amerikából származik. Épp úgy, mint az előzőekben bemutatott rokona a német csótány, ez a rovar is Afrikából került Európába s így hazánkba is. Egy igen nagyméretű rovarról beszélünk, hiszen átlagban 35-45 mm nagyságúak. Színük szerint is teljesen eltérnek a német változattól, mivel ezek vöröses-barna színűek és a torkukon fehér mintázat látható.

Szintén el tudom mondai róla is azt, hogy kedveli a meleget  30 fokban érzi legjobban magát. Egy érdekessége is van, amit biztosan sokan nem tudnak róla, hogy ez az egyetlen olyan csótányfaj, mely a szárnyait tudja és használja is repülésre. Mindkét nemű rovarnak van szárnya, a hímnek kicsit hosszabb, mint a teste, a nőstényeknél ez rövidebb. Talán hihetetlen, de a felnőtt példányok képesek sikló repülésre is.

Kedvenc helyeit illetően azt tudom mondai, hogy inkább a helyiségekben a padlószintet kedveli nem a magasságokat. Azonban gyakran a lefolyókban, vagy esetlegesen a csatornákban is szívesen tartózkodik. Így képes arra, hogy a csatornán keresztül az otthonokba is bejusson. Ha már beférkőzött, akkor pedig nagy az esély rá, hogy az ott lévő élelmiszereinket, esetleg a konyhai felületeket a testén és lábán hordozott organizmusokkal megfertőzze.

Ő is főképpen éjszaka indul portyára, napközben megbújik a repedésekben. Végül is Inkább a pincék és padlások sötét s nyirkos helyeit kedvelik. Mint az összes csótányfaj, szinte mindenevők. Nem is képzelnénk mi mindent meg tudnak enni amiket, megtalálnak például a konyhánkban, ilyen a hús, a zsír, vagy akár a keményítő tartalmú ételeket. De mondhatjuk nagyon szeretik az édességet is, vagy a a pékárukat. S néhány “finom falat” a kedvencei közül: a bőr, avagy akár a könyvespolcon lévő könyveink kötései.

S végül, de nem utolsó sorban nézzük meg a harmadik, szintén sűrűn előforduló csótányfajtát.

A konyhai csótány

Ez a csótány, mint említettem is már egyike a hazánkban is megtalálható 3 csótányfajnak. Más néven is emlegetik, mégpedig konyhai sváb, svábbogár, vagy nagy fekete csótány. Sajnos ha kedvező körülményeket talál magának akkor nagyon gyorsan képes szaporodni. Valószínűleg szintén Észak-Afrikából származik, mint az előző két csótányfajta. Terjedése évszázadokon keresztül a kereskedelmi útvonalakon keresztül történt.

Nagyságát tekintve kb. 20-27 mm nagyságú, a színe meg feketés-barna. Különlegessége, hogy a lábaikon tapadókorongok vannak, mellyel még az üvegen is képes mászni. A hímek karcsúbbak, szárnyfedőjük csak a potroh kétharmadáig ér, ellenben a nőstények teste szélesebb, és a szárnyfedőjük erősen csökevényes. Fejlődése a német csótányhoz képest jóval lassabb. Szintén éjjel, a sötétben szeret a rejtekhelyről előbújni és élelmiszer felkutató körútra indulni.

Ez a csótányféle nem annyira a meleg helyeket kedveli inkább a 20-29°C hőmérsékletű helyeken érzi legjobban magát. Szintén a a padlószint közelében él, de megtalálható a konyhai lefolyókban, fürdőszobákban, vagy akár a csatornákban is. Táplálékát inkább a szénhidrátban gazdag élelmiszerek jelentik, de végül is igaz rá, hogy bármilyen, növényi vagy állati eredetű táplálékot elfogyaszt, s ezek hiányában pedig akár a papírt, vagy a textíliát is elfogyasztja.

Jellemző rá, hogy időnként tiszta helyeken is óriási mértékben elszaporodhat, jelenléte azonban sokáig nem feltűnő, s ezért nem is mindig vesszük észre azonnal, mivel mint említettem éjjel aktív, s nappal jól tud rejtőzködni. Épp emiatt lehet veszélyes, hisz többfajta betegség terjesztője. Mindhárom fajtára jellemző, hogy nagy a vízigényük, s ha nem jutnak sokáig hozzá, akkor elpusztulnak.

Összegzés:

Számunkra egyaránt gusztustalannak számít bármelyik csótány, ám vannak olyan helyek a világon ahol nem így gondolják. Nem irtják őket, sőt éppen ellenkezőleg. Csak így egy kis érdekesség képen említeném meg a cikk végén, a következőket: Például a távol keleten a csótányokat farmokon tenyésztik, s többféleképpen grillezve, vagy zsírban, olajban sütve, de édességként akár csokoládéban megforgatva árulják. Igencsak keresett ételnek számít, ugyan úgy mint a a többi, tücsök és bogár. A fogyasztóik szerint íze olyasmi, mint a burgonyaszirom. Azért gondolom, vagyunk még így egy jó páran kis hazánkban, akik továbbra sem kaptunk kedvet, hogy megegyük, s inkább kihagyjuk ezt a “csemegét”.