Kell e félni a csótányoktól?

Gyakran felvetődő kérdés ez, és sokan bizonyára azonnal rávágnák, hogy igen! A legtöbb ember egyenesen utálja a rovarokat. Ebbe a kategóriába tartozik a csótány is. Valljuk be, nem egy szerethető állat, kimondottan visszataszítónak mondanám inkább. Már maga a megjelenése, a testfelépítése is sokakban undort kelthet. Ha véletlenül meg épp a saját konyhánkban, az asztalon vagy a konyhapulton az élelmiszereinket dézsmálva találunk rá, igazán ijesztő is. Pedig sajnos manapság is igen gyakori rovarról beszélhetünk, akik beköltöznek a tiszta lakásokba épp úgy, mint a koszosabb helyekre. Tehát maga a rendszeres takarítás sem védhet meg bennünket tőlük. Ezért figyelnünk kell nagyon ,hogyha már esetleg egy példányt is meglátunk az otthonunkban, vagy a környékén, mert általában akkor ott több is van, s ha nem vesszük észre időben rettentően el tudnak szaporodni, amivel jelentős károkat is okozhatnak, a fertőzésveszélyről nem is beszélve.

Mik lehetnek a jelei ha hozzánk is beköltözött?

Elmondhatjuk, hogy az egyik legkellemetlenebb élősködő a csótány, ugyanis tudjuk róla, hogy fertőző betegségeket terjeszt, de a vele való közvetlen érintkezés pedig, allergiás reakciókat is kiválthat egyes emberekben, sőt emiatt vannak olyan személyek, akikből egyenesen, pánikrohamot is előidézhet a vele való találkozás. Az is bonyolítja a helyzetet, hogy bizony nem olyan egyszerű észrevenni, hogy nálunk is van a lakásban, főleg akkor, ha még csak egynéhány rovarról beszélhetünk. Nappal ugyanis megbújik a repedésekben s majd, csak éjszaka, a sötétben jön elő és válik aktívvá. Fél az emberi jelenléttől, ezért próbál is elkerülni bennünket, de a fényt sem kedveli igazán. Mint ahogy a bevezetőben is említettem, a csótányok ráadásul a tiszta lakásokban is megjelenhetnek, és például abban az esetben is, könnyen elszaporodhatnak, ha a közelben egy régi épület felújítása, vagy a csatornarendszer átépítése folyik.

Mire figyeljünk?

Például az a folyékony ürülék, amely a csótányoktól származik, csak nagyon vizes helyen fordul elő, a színe általában barna, és ami még árulkodó lehet, hogy jóval nagyobb, mint a légypiszok és nagyon sok van belőlük az adott helyen.. A szilárd ürülék. Ezeket általában olyan helyeken láthatjuk, ami száraz, nincs víz, egy kicsit hasonlít az egér ürülékére, körülbelül 2 mm hosszúak és barnás-fekete színűek.

Aztán itt vannak még a petetokok. Ezeket csak akkor fogjuk esetleg látni, ha megtaláljuk azt a helyet, ami a fő tenyészhelyük. Aztán az igazán biztos jel, hogy csótány van az otthonunkban, ha éjjel kimegyünk a konyhába, felkapcsoljuk a lámpát, és a fal mellett elosonó barna, hosszú rovart látunk eltűnni a bútorok mögött, vagy egy kis résben, repedésben. Ha nagyon jó megfigyelők vagyunk, akkor láthatunk esetleg levedlett nimfa bőrt is. Igaz ehhez nagyon éleslátású szemnek kell lenni, hacsak nincs belőle épp egy jó nagy kupaccal

Sokan megemlítik, hogy érzik a csótányszagot a lakásban. De vajon tényleg lehetséges ez? Van egy bizonyos szaguk amiről felismerhetjük? Igen, hát van olyan szag, de ezt nem nagyon tudnám szavakkal körbeírni. Inkább érezni kell ahhoz, hogy tudjuk, miről is van szó. Nem egy kellemes”illat” az bizonyos!

Mit tehetünk ellenük?

Sajnos, ha már több példány is van, akkor nem lesz könnyű dolgunk. Sőt mondhatom,hogy nem igen tudunk ellenük hatékonyan fellépni egyéni módszerekkel. Ilyenkor mindenképp jobb, ha egy rovarirtással foglalkozó szakembert hívunk segítségül, aki majd tudni fogja, hogy mi a teendő. Először is a legfontosabb, hogy megtalálja azokat a területeket, ahol elrejtőznek a csótányok és tenyésznek. Majd ha ez olyan hely, hogy könnyen hozzá lehet férni, és megtalálják a megfelelő rovarirtó szert is ami hat ellenük, akkor kezdődhet az irtási munka. Amennyiben az alkalmazott rovarirtó szer folyamatosan hat,akkor így bármelyik nimfa, amelyik kikel, egyenesen belekerülhet a rovarirtó szerbe s el is pusztul. Tehát nem olyan egyszerű az irtásuk, ugyanis rendkívül ellenálló rovarokról beszélünk.

Hogyan juthat be hozzánk?

Ne könnyű erre a kérdésre válaszolni, hiszen számtalan módja van annak, hogy sokszor maguktól jelennek meg, vagy épp mi hurcoljuk be valamivel a lakásunkba ezeket a gusztustalan rovarokat. Mint említettem is fentebb, óriási tévhit az, hogy takarítással megelőzhető a csótányok befészkelése az otthonunkba. Vannak akik csak akkor látják be, hogy ez milyen nagy tévedés is volt, mikor a saját szemükkel láttak csótányt a házukban. Szinte lehetetlen is a megjelenésük ellen tenni valamit, mert mondhatjuk hogy aktív és passzív úton is megfertőzhetik a lakásunkat. Aktív útnak arra gondoltam, mikor a csótány a “saját lábán” jön a mi házunkba is be. Például jöhet a szomszédból, a pincéből, nyáron a nagy meleg miatt keresi a hűvösebb otthonunkat, vagy épp a hideg idő beálltával s télen a meleg miatt fog hozzánk beköltözni. De egy építkezés miatt is elmenekülhet arról a területről és keresni fogja a békés nyugodtabb helyet ahol elrejtőzhet és élelmet is találhat. Vagy egy csatorna megbolygatása és az ott zajló munkálatok is költözésre kényszerítik, és ezért ellephetik a lakásunkat ezek a rovarok. Ha például egy társasházban, vagy panel lakásba jelennek meg, akkor mindenképp a többi szomszédot is értesíteni kell erről, megnézni, hogy náluk is vannak-e? Majd bevonni őket is, hogy az sikeres lehessen.Ilyenkor érdemes a folyamatos irtás, hogy biztosak lehessünk benne, az utolsó példányok is elpusztulnak.

Emellett viszont passzív módon is bejuthatnak hozzánk és megtelepedhetnek. Mire is gondolok? Arra, hogy valamilyen úton módon mi magunk leszünk akik a lakásba bejuttatjuk őket. Ez hogy lehet? Biztos sokan kérdeznék most tőlem. Azt mondhatom, hogy észre sem vesszük, például lehetnek petetokok egyes becsomagolt élelmiszereken is, vagy más, boltban vásárolt termékek s nem feltétlen csak élelmiszerre gondolok itt, hanem ami dobozba van, az is rejthet élő, vagy épp egy megtermékenyített csótányt is.Tehát nagyon sokféle módon kerülhet be a lakásunkba, s az lenne a jó, ha azonnal felfedeznénk, míg nincsenek elszaporodva teljesen. Akkor már sokkal nehezebb a kiirtásuk még a szakemberek számára is. Javaslom tehát, hogy nem kell feltétlen s azonnal kétségbe esni ha egy csótányt megpillantunk a közelünkben, de valószínű, hogy ott több is lehet, s ne várjunk, hanem intézkedjünk az irtásukról!

Érdemes e házi praktikákat bevetni ellenük?

Sok ilyen házilagos rovarirtási módszer van most is fent az interneten, kinek ez, kinek az jött be, vagy volt épp hatásos a lakásában lévő csótányok ellen. Ezek közül volt olyan is biztos ami esetleg régebben még remekül bevethető volt ellenük, ám ezek legtöbbje napjainkra hatástalanná vált. De ki lehet próbálni az üzletekben kapható csapdákat, és aeroszol palackokat is, viszont ezek sem segítenek sokat, ha már egy nagyobb csótány elszaporodásról beszélhetünk.

Tehát ha alacsonyabb szintű még a fertőzöttség, akkor talán meg lehet megpróbálkozni vele, de javaslom, hogy ne töltsünk el ezzel sok időt, mert addig is folytatódik a szaporodásuk, és minél tovább húzzuk, annál nehezebb lesz megszabadulnunk tőlük.
Ezért azt javaslom forduljunk mielőbb szakemberhez, aki gyors és hatásos munkával meg tudja szüntetni a problémánkat!