Fúj, egy bogár! Védekezzünk a csótányok ellen!

Már számos bejegyzést olvashattál a csótányokról, s ezért biztosan tudod azt, hogyan is lehet velük felvenni a harcot, illetve azt is mitévők lehetünk, ha hozzánk is “beköszön” Viszont ismét úgy gondoltam, hogy újabb információkat is elárulnék róluk, illetve újra elmesélnék pár olyan sztorit, amivel találkoztam, hogy mindenképpen életszerű példákon át tapasztalhassuk meg az ellenük való harc fontosságát, és ne törődjünk bele abba, hogy így alakult, bejutottak a lakásunkba és ezentúl akkor velük kell élnünk. Mert igenis fel lehet venni velük a harcot. Nincs lehetetlen. Ha kíváncsi vagy, más hogyan találkozott velük és milyen érdekességet lehetne még elmondani róluk, akkor nyugodtan olvass tovább.

Csótányok, már itt is jelen

Ha a csótányokról beszélünk, ténylegesen így, hogy csótány nem sokat mond. Hiszen ha rendszeresen olvassa valaki a bejegyzéseimet, már tudja azt, hogy én is több fajta csótányt mutattam be eddig is Miközben még számtalan egyed él szerte a világban, legalább ugyanis 50 fajtáról beszélünk. Nagyságukra átlagosan elmondható hogy kettő és öt centiméter között mozog. Néhány faj a szabadban él, s csak a szaporodáskor és élelmiszer szerzéshez merészkedik be az otthonunkba. Tehát ők nem azért jönnek be hozzánk, mint ahogy emlegetni szoktuk, hogy hu, direkt keserítsük meg ennek a családnak az életét, csupán azért, mert szeretnének túlélni és ehhez étkezniük kell nekik is.

Hol találhatóak meg?

Mindenképp érdekes róluk megemlíteni azt, hogy általában a mosogatók és a lefolyók környékén szeretnek menedéket találni. Vagy találkoztam olyan esettel is, amikor a konyhaszekrények alatt, vagy egyéb repedésekbe fészkeltek bele. Viszont nem gyakran, de még a szekrények sarkaiba,fiókok mögött, csövek körül, ajtó, és ablak keretek mögött, laza szegélylécek körül, párkányok alatt,vagy asztalok és székek lapjának alsó felén, valamint akár a fürdőszobában is megtalálhatóak. Tehát ezért elmondhatjuk minden olyan felületen ott lehetnek, amelyet nem nézünk meg mindennap és nem esnek a napi szintű takarítás területévé. Így ők ott nyugodtan tudják élni a saját kis életüket, hiszen nem zaklatja őket senki.

Hogyan kerüljük a csótányok allergéneit?

Sokszor kapom meg ezt a kérdést, hogy hogyan tudnánk megakadályozni azt, hogy a csótányok maguk után hagyott anyagokat, allergéneket el tudjuk kerülni, vagy hogyan tudjuk megakadályozni, hogy ne legyen csábító az otthonunk számukra. Mivel már számtalanszor kérdezték, úgy gondoltam, összefoglalom ezeket és megpróbálok válaszokat adni a kérdésekre.

Először is csökkenteni kell a nedvességforrásokat az otthonunkban, ugyanis a csótányok imádják a nyirkos, párás levegőt. S ezzel talán egyenlő fontosságú lehet az is, hogy lehetőleg naponta 1-2 órát szellőztessünk, hogy a levegő frissüljön a lakásban. Azonnal dobjuk ki az ételeket, étel maradékot lezárható zacskókba, amik esetleg kint maradtak éjszakára a konyhaasztalon és a környéküket is takarítsuk fel, mert a meg nem evett étel igenis érdekes,és csalogató illatokat tud kibocsátani számukra. Tömítsük el a csótányok lehetséges bejutási útvonalát, például a csövek körüli réseket.

Szintén fontos tényező, hogy ne legyen túlzsúfolt a házunk, hiszen ha nem zsúfoljuk tele, akkor ha mégis csak betolakodna észlelni fogjuk, ha viszont zsúfolt akkor szinte bárhova el fog tudni bújni és csak magunknak okozunk fejfájást. Ne öntözzük túl a szobanövényeket ugyanis ha találhatóak nálunk csótányok, már innivalót is adunk ezzel nekik és eszük ágába sem lesz más háztartást meglátogatni. Illetve mostanság gyakorta fordul elő, hogy már az élelmiszer vásárlással visszük be a házunkba ezt az élőlényt. Ezért a vásárolt élelmiszereket ajánlatos mielőtt elrakjuk a szekrénybe megnézni, nem-e hoztunk vele be a lakásunkba “potyautast”.

Miért jelentenek ekkora problémát?

Erre a kérdésre mindig el kell gondolkozni mielőtt választ adok. Mivel elég nehéz és bonyolult válaszolni rá. Ugyanis egyrészt nem szereti senki sem, ha valaki idegen költözik be csak úgy a házába, és ha ez egy irtózást kiváltó bogár, akkor még inkább nem. Másrészt pedig az allergénjeire érzékenyek rendkívül komoly betegségeket is tudnak kapni. Tehát szerintem nem kérdéses az, hogy most felvegyük-e a harcot velük? Inkább az a kérdés, hogy hogyan?

Fontos a védekezés

Nem is gondolnánk azt, hogy a csótány ürüléke akár be tud kerülni a levegőbe és így mivel apró, szinte észrevétlenül belélegezhetővé vállnak az orron vagy a szájon át. Így akaratlanul is bejuthatnak a szervezetbe. Az is előfordulhat, hogy porszemekre ülnek rá és ugyanez történik akkor is.

Betegségeket hordoznak?

Szintén olyan kérdés, ami rendkívül fontos. Viszont erre röviden szeretnék itt is válaszolni .Ezért annyit mondok, hogy igen. Meglepően hangzik általában amikor elmondom, de gyakorta lehet azt hallani, hogy az asztmák kialakulásának valószínűleg ezen élőlények is kiváltó okai lehetnek például az elmaradottabb belvárosi területeken. Viszont különböző egyéb fertőzéseket, vagy ételmérgezéseket is képesek a baktériumok által okozni számunkra.

Jaj, nálam is van!

Nemrégiben egyik ismerősöm ezzel a mondattal hívott fel. Ahogy felvettem a telefont és meghallottam azonnal tudtam, hogy mitévő legyek. Autóba ültem és nem sokkal a házában elég kaotikus állapot fogadott. Szerte a lakásban különböző csótányra utaló jelek fogadtak. Ürülékei a földön, néhány elhalt példány a folyosón. S egyből azt mondtam neki, hogy itt eléggé hosszan tartó irtási folyamatnak lesz szemtanúja. Viszont fel tudta fogni a helyzet fontosságát és így máris el tudtuk kezdeni az irtásukat. Ám általában sajnos nem mindig ez a menetrend, hiszen az emberek legtöbbször irtóznak attól, hogy valami ismeretlen anyag a házukba legyen kihelyezve.

Juj! Ezt nem hiszem el!

Mindig is vágytam arra, hogy vidékről felköltözhessek a nagyvárosba, Budapestre. S ez a vágyam néhány hónapja teljesült. Pontosan 5 hónapja költöztem be egy panel lakásba, mégpedig egy kis garzonba. Teljesen üres volt! S mivel nem voltam családommal sohasem milliomos, ezért használt bútorokkal én bútoroztam be saját magam ízlése szerint. Rá egy hónapra megjelentek ezek az undorító élőlények. Mindent elkövettem, próbálkoztam saját praktikákkal ellenük, interneten is kutakodtunk, de nem segített eredményre jutni, hol kevesebb jött elő, hol több. Próbálkoztunk a nyílászárók cseréjével is, és mégis csak megtalálták a bevezető utat.

Csótányirtó spray-t is vettem, azzal is irtottam, de csak egy napra tartotta vissza őket. Aztán végül megelégeltem és arra az elhatározásra jutottam, hogy igenis szükséges lesz beengedni valakit a lakásba, aki ki tudja irtani ezeket a rovarokat. Így kerestem meg egy irtással foglalkozó szakembert akinek hosszan tartó munka volt igaz, de már hónapok teltek el azóta és elmondhatom, hogy az otthonom tényleg az enyém, nincsenek “társalbérlőim”!

Ahogy ebből a bejegyzésből is láthatjuk, eléggé meg tudja keseríteni az életét bárkinek ez a rovar.. Nem mehetünk el figyelmetlenül mellette. Itt a tavasz és most a rejtekhelyükről még inkább előbújnak. Ha úgy tapasztalja valaki, hogy nála is megtalálható, akkor ne késlekedjen, ne tétlenkedjen, nyugodtan forduljon szakemberhez aki ténylegesen megfogja nyugtatni és elvégzi a megfelelő rovarirtást és ezzel ismét rovarmentes lehet az otthonunk.