Eszméletlen! Csótányveszély a láthatáron!

Lassan kilábalunk a télből, s ahogy örülünk a jó időnek, s a melegnek, úgy előjöhetnek sajnos a nemkívánatos rovarok is a lakásunkban, gondolok itt a hangyára, poloskára stb. De a csótányokról mint köztudott, s elmondhatjuk, hogy ezek bizony télen sem vonulnak menedékhelyre, hanem a otthonunkban vészelik át a téli időszakot is. Ezért van az, hogy ilyenkor is, akinél megtelepedtek, gyakran találkozhat velük például a konyhájában. A védekezés nagyon nehéz ellenük.

Mit tudhatunk róluk?

Ezek a rovarok, mondhatjuk alapvetően trópusi faj, de mivel nagyon jó az alkalmazkodási képességük szinte az egész világon elterjedt. Kivételnek csak a sarkvidékek mondhatóak, ami már nekik is sok, hisz ott nem tudnának megélni. Hazánkba a feltételezések szerint afrikai közvetítéssel kerültek be. Ám vannak olyan fajta csótányok közöttük, amelyek már hazánkba őshonosak. Tehát akár ez is lehet az oka annak, hogy a csótányokkal télen is találkozhatunk, nem csak a többi évszakban, hisz a legkülönfélébb klímájú vidékeken is megtalálhatóak, tehát a nagy hideg sem okoz nekik problémát.

De miért szeretik mégis a mi lakásunkat? Talán azért rejtőzködnek el épp ott, mert a hőmérséklet általában kiegyenlítettnek mondható, s ez az élőhely az, ami kedvező a számára. Hozzáteszem még azt, hogy hirtelen, úgynevezett kiajzásra nem kell számítanunk, csak akkor jelennek meg esetleg nagyobb tömegben, ha hirtelen megbolygatják az “otthonukat”. Például egy egy építkezés alkalmával, amikor a földmunkát végzik, vagy csatornaépítés közben kerülnek a felszínre. Ilyenkor adódik az, hogy elindulnak új helyeket keresni maguknak, s ekkor juthatnak be a mi lakásunkba is.

Miről ismerhetjük fel?

Nálunk főként az úgynevezett konyhai csótány található meg a leggyakrabban. Ennek a rovarnak hossza körülbelül 1 és 6 cm között mozoghat, de ehhez még természetesen hozzátartozik a hosszú csápjuk is, amellyel valljuk be őszintén elég ijesztő a kinézetük. Sok rovart tartunk mi emberek félelmetesnek, vagy épp gusztustalannak, s a csótány is ezek közé tartozik. Megfigyelhetjük, hogy már maga a látványa is sok emberből irtózást, sőt egyenesen fóbiát válthat ki. De visszatérve a tulajdonságaikra, a színük általában barna. Mindenevő rovarok, vagyis mindent megesznek, ami az útjukba kerül.

S hogyan találják meg a számukra megfelelő táplálékot? Ezt a kitűnő szaglásuknak köszönhetik. Minden fajta szerves hulladékot szívesen fogyaszt, de nem csak ezért rendkívül veszélyes számunkra, hanem azért is, mert az élelmiszerkészleteinket az ürülékével oly mértékben szennyezheti, hogy ezzel is óriási kárt is tudnak okozni! De mondhatjuk, hogy ha nem jut élelemhez, akkor az éhezést is nagyon jól bírja, akár hetekig is elviseli, ha nincs tápláléka, de ha ivóvízhez nem tud hozzájutni akkor a szomjazásba már néhány nap után belepusztulhat.

Mikor és hol találkozhatunk?

Ha a nappali időszakot szánjuk arra, hogy megfigyeljük a rejtekhelyét, honnan is jönnek elő, akkor bizony nem sok sikert érhetünk el. Hiszen ilyenkor csak elvétve bújnak elő, de ha mégis látnánk több példányt is ezekben a napszakokban, az sajnos már elég nagy baj! Miért is mondom ezt? Ha ilyenkor találkozunk velük az otthonunkban, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem egy-két kóbor csótányról van szó, akik betévedtek, hanem ez azt jelenti, hogy már nagyon is elszaporodtak nálunk. Tehát jó, ha tudjuk, hogy sötétedés után, inkább az éjjeli órákban bújnak elő, ekkor a legaktívabbak. Nappal elbújnak különböző rejtekhelyekre ahol nem könnyű rájuk akadni, például falrepedésekben, parketta szegőlécei alatt, vagy épp a hűtőnk mögött húzzák meg magukat és éjszaka indulnak táplálékszerző körútra.

Kell e félnünk tőlük?

Sajnos erre az a válaszom, hogy igen, kétféle hatás miatt is tartatunk, ha a csótányok a közelünkben élnek, ezek a szennyező hatás, a másik pedig az allergizáló hatás.
Nézzük akkor kicsit részletesebben mit is takarhat ez. Meg kell említenem itt a fertőző betegségeket terjesztő szerepüket mivel a csótányok, életmódjukból kifolyólag is rendszerint inkább a szennyezett helyeken találhatóak meg, mint a csatornában, szeméttárolóban, ahol az ott lévő (sokszor) fertőző anyagokkal táplálkoznak.

De amint fentebb is írtam, a lakásunkban található élelmiszereket is rendszeresen felkutatja, és szívesen fogyasztja. Melyek azok a betegségek, amelyek terjesztésében szerepe lehet? Ezek egyike például lehet a különféle gyomor-bélrendszeri megbetegedést kiváltó mikroorganizmusok. Nagyon veszélyes lehet épp ezért a csótányok megjelenése higiénés szempontból ahol több ember is van együtt, s akár legyengült, beteg idős emberek, mint például kórházak, idősek otthona, vagy ha otthon ápolt beteg van a családban, még jobban kell figyelni akkor, ha csótányt találunk a lakásban.

A másik veszély amint említettem az allergizáló tulajdonságuk. Mikor is érezhetjük ezt? Ha a csótányokkal közvetlen érintkezünk, megfogjuk kézzel, vagy ránk mászik, akkor egyes embereknél jelentkezhet bőrizgató hatás, amely már régóta ismert, de mostanában ez is egyre inkább előtérbe kerül. Sok vizsgálat utal arra a világ minden táján, hogy a csótány váladéka és ürüléke, meg a külső takarójának A fehérjetartalma, és az azon levő illat- és bűzmirigyek váladékai allergénnek tekinthetőek.

Hogyan védekezhetünk ellenük?

Mindenképp kell a védekezés, nem hagyhatjuk, hogy elszaporodjanak az otthonunkban, mert ezzel a későbbiekben még nehezebb lenne megküzdenünk. Ha tehát felmerül a gyanú, hogy esetleg csótányok szállásolták be magukat hozzánk, akkor jó, ha erről minél hamarabb meggyőződünk. Használjunk akkor csótánycsapdát. Nagyobb boltok polcain találhatunk ilyeneket. Ezeken van egy olyan ragasztós felület, amelynek közepére csali anyagot rakunk, már pár nap után láthatjuk a hatását. Fontos tudni, hogy ha a csapdában egy-két hét eltelte után se találunk csótányt, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nincs is a lakásunkban ilyen rovar.

Hívjunk szakembert!

Ha a csapdában akár csak egy darabot is találtunk beleragadva, akkor akkor ajánlom, hogy ne várjunk tovább, azonnal keressünk fel egy olyan cége, amely csótányirtást, rovarirtást végez. Kell a szakember segítsége, hogy végleg meg tudjon szabadítani bennünket ettől a kellemetlen “lakótárstól”. A szakember valószínűleg azt fogja majd javasolni, hogy a vegyszeres kezelést még egyszer majd meg kell ismételni, de hallgassunk rá, s ezen nem érdemes spórolni, hiszen ez szükséges ahhoz, (mint ahogy említettem is már) hogy a csótányok véglegesen kipusztuljanak és eltűnjenek tőlünk.

A társasházi lakásoknál ajánlott egy időben az összes lakást vegyszeresen kezelni, hisz így nem áll fenn az veszély, hogy egy fertőzött lakásból visszatérhetnek hozzánk. Viszont jó tudnunk, hogy ehhez mindenképp kell a többi lakás tulajdonosának a beleegyezése is.

S így befejezésként, sok ember szégyelli azt elmondani és segítséget kéni, ha nála is felbukkannak a csótányok, pedig nincs miért szégyenkezni, hisz mint tudjuk nem csak a piszkos, elhanyagolt lakásokban jelenhetnek meg, a legtisztább házakban is. De tehetünk is érte, hogy nagy ívben elkerüljenek bennünket, például ne hagyjunk elérhető helyen ételmaradékokat, vagy szennyes edényeket, és ügyeljünk arra, hogy rendszeresen ürítsük ki a szemeteskukát. Valószínű, hogy ha nem találnak táplálékot nálunk, akkor mihamarabb elkopnak majd, hiszen nem lesz mit enniük. Remélem mai írásom is tartalmazott hasznos és érdekes információkat a csótányokkal kapcsolatban.