Eredményes csótányirtás házi módszerekkel?

A csótányok napjainkban is bárhol felbukkanhatnak. Sokan úgy gondolják, hogy ez a nagyvárosokra kevésbé igaz, pedig a csótányirtás Budapesten és vidéken is egyaránt komoly feladat. Nehéz észrevenni ezeket a rovarokat, lehet, hogy már rég bejutott egy példány a házba, és éjjelente a konyhában kutat ételmaradék után. Gyakran csak akkor lehet leleplezni a jelenlétét, ha este későn megyünk haza, vagy éjjel felébredünk valami miatt és a lámpát felkapcsoljuk. Nem szeretik a fényt, és ilyenkor sietve próbálnak eltűnni a szemünk elől.

A kertes házakban is gyakran megjelennek.

Ott is, bármikor találkozhatunk velük, ahol pedig nincsenek háziállatok, sertés, baromfi, vagy más haszonállat tartás tehát takarmányokat nem tárolnak. A legnagyobb tisztaság ellenére sem zárhatja ki senki azt, hogy hozzá nem fog beköltözni a csótány. Ez a rovar mindenevő, tehát azzal a szándékkal telepszik le egy- egy lakásában, hogy ott a konyhában, étkezőben táplálékot találjon magának.

Bizony nem egy szívderítő látvány, mikor azt tapasztaljuk, hogy csótányok bukkannak fel a konyhában! Nagy riadalmat tud kelteni, ez az undorító rovar! Az első, ami eszünkbe jut, hogy nem szeretnénk vele egy fedél alatt élni! Minél előbb meg kell szabadulni a társaságuktól, hiszen azon kívül, hogy az élelmiszereinket felkutatja, megkóstolja, azokat még be is szennyezi, ezzel nagy fertőzésveszélyt jelent az emberek számára a jelenléte. Ez a szennyezés történhet a vizelete, a széklete, vagy a nyála által. Ha nyitva talál például egy chips-es zacskót, vagy gabonapelyhes dobozt, amiből reggelizni szerettünk volna, előszeretettel mászik bele és eszik belőle. A csótányirtás rendkívül fontos, a megelőzés szempontjából is, hogy ne betegedjen meg senki, hiszen ezek a rovarok több baktériumot, és veszélyes kórokozókat hordoznak!

Hogyan betegszenek meg az emberek tőlük?

A csótány, mint említettem mindenevő, így az emberek által fogyasztott élelmiszereket is összemássza, így nagyon könnyen ezekkel a betegségeket okozó baktériumotokkal azokat megfertőzi és terjeszti! Nagyon kedvelik a kukákat, szennyvízcsatornákat, ahonnan aztán a lakásba bejutva, a lábukon lévő kórokozókkal is tudnak fertőzéseket okozni. A nyálukban olyan allergén anyagok vannak, ami elsősorban a kisgyermekekre nagyon veszélyes, de bárkin jelentkezhetnek olyan allergiás tünetek, amiről nem pontosan lehet tudni, mi okozhatja, és akár asztmás rohamokat is kiválthatnak egy arra érzékeny embernél. A csótányirtás ebből a szempontból is nagyon nagy jelentőséggel bír!

Léteznek e házi praktikák ellenük?

Mielőtt ezekről írnék, érdemes elmondani, hogy a konyha, fürdőszoba, és más vizes helyiségek tisztán tartása, rendszeres fertőtlenítőszerrel való felmosása, nagyban elősegíti azt, hogy elkerüljék a házunk táját. Valamint az is, hogy figyeljünk arra, megfelelően vannak e szigetelve az ajtók ablakok, nincsenek e rések mellette, vagy alatta. Tegyünk szúnyoghálót ezekre a nyílászárókra, ezzel megakadályozhatjuk, hogy azokon be tudjanak jutni. A víz és a fűtéscsövek mellett is zárjuk el az útjukat, főleg ha panel vagy társasházban lakik valaki, mert azok mentén észrevétlenül le és fel tudnak jutni egyik lakásból a másikba!

Az interneten körbe nézve is sok olyan praktikus dolgot lehet olvasni, ami a csótányirtás egyszerű, házilagos kivitelezéséről szól, de vajon mennyire hatásosak ezek a módszerek? Mielőtt belevágok ezekből egy kis ízelítőt mutatni, el kell, hogy mondjam, a csótányirtás csak akkor lehet 100%-ban eredményes, ha azt egy irtással foglalkozó szakemberrel végeztetjük el! Ha ilyen rovarokat látunk szaladgálni a házban, hívjuk a rovarirtó céget, akik rövid időn belül felveszik a kapcsolatot Önnel és elvégzik az irtást! Ha felmerül valakinél, hogy csótányok telepedtek le nála, szinte mindenki tud olyan jó tanácsokat mondani, vagy bevált, „tuti biztos” házi praktikákat ajánlani, amivel elérhetjük, hogy ne költözzenek be hozzánk! Egy illat, egy íz, ami távol tarthatja őket. De vajon tényleg működik?

 

Mivel üldözzük ki a csótányokat a házból!

Vannak olyan növényeink, amelyek illatától állítólag iszonyodnak a csótányok, ilyenek például a mentafélék, amelyek a kiskertekben, de akár egy erkélyen, cserépben is könnyen termeszthetők. A borsmenta és az illatos macskamenta is kapható a legtöbb drogériában, ami szintén hatásos lehet a rovarok ellen, valamint külön teafiltert is vásárolhatunk ott. Hogyan kell használni? A mentafélékből egy keveset, csipetnyit, egy teafilterbe tesszük, és a csótányok által járt útvonal mentén helyezzük ki. Pár naponta, ha már nem érezhető az illata, cseréljük benne ki a növényeket.

Sokan a citromra esküdnek, ha csótányirtásról esik szó. Ennek a gyümölcsnek az illata kellemes lehet az emberek számára, teába, süteményekbe vagy hűsítő italoknak kimondottan finom ízt kölcsönöz. Ám de nem így van ez a rovarok esetében. Ennek az illata is taszítja őket!  Ehhez azt kell tennünk, hogy egy citromot vágjunk félbe, majd facsarjuk ki a levét! Azzal a citromlével, csöpögtessük le a küszöböt, és az ablakpárkányt, ahol be tudnak jutni a csótányok a lakásb. Ezt is érdemes néhány naponta megismételni, előnye, hogy a lakásban is jó illat lesz, viszont remélhetőleg a rovarok elmenekülnek az erős szagtól. Érdemes a felmosóvízbe is citromlevet tenni, hogy erősítsük a hatást!

A másik, igencsak gyakran emlegetett házilagos módszer, az uborka használata. Ennek a finom zöldségünknek a szagát sem bírják a csótányok! Elég, ha a lehámozott uborka héját tesszük ki a lakásban több helyre is, főleg a konyhában, ahol általában a rovarok megjelennek éjjelente.

Ne dobjuk ki a kávézaccot!

Tudta, hogy a koffein még a csótányokat is vonzza? A kávéban olyan aromák, illatanyagok vannak, amelyek a rejtekhelyükről kicsalogatják a rovarokat, akiket ezáltal csapdába tudunk ejteni.  Hogyan készíthetünk ilyen kávés csapdát?  Nem egy bonyolult dolog. A még nedves kávézaccot tegyük ki kisebb papír, vagy műanyag poharakba, majd ezeket állítsuk bele egy-egy vízzel telt edénybe. Mikor éjjel kimerészkednek a kávé illatra a csótányok egyenesen a vízbe fognak pottyanni és megfulladnak.

Szódabikarbóna vagy sütőpor?

Mindkettő hatásos lehet, ha a szódabikarbónát összekeverjük egy-egy rész arányban cukorral, szórjuk ki olyan helyekre, ahol a csótányok közlekednek, vagy rejtőzködnek. Ez működik úgy is, ha sütőpor és cukor keverékét használjuk. A sütőpor elfogyasztása után, szinte szétpukkannak a rovarok, mivel felfújja őket.

Ha csak egy két csótány szaladgál még a lakásban, és megtaláljuk a rejtekhelyüket, talán sikerül is megakadályozni, a felsorolt módszerekkel, hogy elszaporodjanak, vagy még több beköltözzön.          De mindenképp azt tudom javasolni és ajánlani is, hogy sokkal biztonságosabb megoldás, ha egy rovarirtó céget keresünk meg, és szakemberükre bízzuk a csótányirtást, hogy biztosak lehessünk benne, nem kell tovább rettegnünk ezektől az undorító rovaroktól a saját házunkban! Éjjel is bátran kimehessünk a konyhába anélkül, hogy rálépjünk egy ilyen bogárra.