Érdekességek a csótány világából

Ismételten úgy döntöttem, hogy érdekességekre építem ezt a bejegyzést. A cikkben több ember véleményén és esetén keresztül mutatom be azt, ők mit tettek amikor már érezték, hogy valami gond van az otthonukban, mert megjelentek a csótányok. Hogyan próbáltak mindent elkövetni annak érdekében, hogy mindezt esetlegesen meg tuják szüntetni.

Tombol a csótányinvázió

Az ország számos pontjáról hallottam olyan információkat, hogy a kerteket, de már a háztartásokat is elárasztották a rovarok. Bátran mondhatom azt, akár a legváratlanabb helyeken is bármikor feltűnhetnek. S ilyenkor okkal merül fel benned is a kérdés, hogy mit tudnál tenni ellenük? Azonban ilyen nagymértékű elszaporodás mellett már például hiába raknád ki a csótánycsapdát, szinte lehetetlen lenne tartós javulást elérni.

Ezért állíthatom azt, hogyha valahol már megjelentek, akkor rövid időn belül az egész környékről lehet kapni olyan megkereséseket, hogy náluk is elszaporodtak. S ekkor jól ismert látvány az számomra, hogy a lakásokban mindenhol kinyitott ablakokat, elhúzott függönyöket lehet látni. Sok ember elmondta ugyanis azt, hogy ő abban bízik, hogy még világosban eltapossa őket. Sokak elmondása szerint a mostani invázióval kapcsolatban úgy tapasztalják az idén megjelenő egyedek, ha elkezd sötétedni rendkívül agresszíven lépnek fel bármilyen útjukba kerülő számukra ehető élelmiszerekkel kapcsolatban. S tényleg nagy hangsúlyt kell ennek szentelni, ugyanis mire észbe kapunk, akár 50-100 darab is ott lapulhat a házunkban. Egy idős asszony azt mondta megkeresésemre, hogy ő maga is szinte megszámlálhatatlan példányt talált reggelre a muskátlis ládája tálcájában. De azt is hozzátette, volt rá eset, hogy már a zárt ékszeres dobozában is talált egyszer csótányt, amelybe nem is érti azt, hogyan kerülhetett be.

Viszont ahogy korábban is megemlítettem, mindenképp nagyon kell arra is ügyelnünk, hogy ne találhassanak a házunkban bomló anyagokat, ugyanis már messziről a szagokkal is odavonzhatjuk a csótányokat, és ha már megtelepedtek, szakember segítsége nélkül mondhatni lehetetlen őket eltávolítani.

Esetek a nagyvilágból

De kis cuki!

Egyik ismerősöm számolt be arról, hogy kirándulni voltak a hegyekbe és találtak egy kis rovart a földön. Persze a kisgyermek azonnal “belé szeretett” és akármit tanácsoltak neki, nem akarta elengedni. Hozzátették, hogy már kezdik azt hinni, hogy csak túllihegik, mert nem is károsak, nem is okoznak problémát. Nem gondolták, hogy gondot fog majd esetleg okozni a későbbikben. Ám folytatva, mindez úgy történt, hogy a gyermek egészen addig őrizgette, amíg haza nem értek és még ott is azon kapták, hogy bevitte egy gyufásdobozban magával az ágyba. Hozzátették azt, persze gondolták, hogy nem feltétlen jó ez. Majd az interneten utánanézve már látták, hogy bizony egy csótánnyal van dolguk. Természetesen azonnal próbálták volna, hogy akkor intézkednek, de már a csótány sehol sem volt megtalálható. De nem lélegezhettek fel, hogy jól van akkor a csótány elment és elhagyhatta a lakásukat. Ám hiába is reménykedtek ebben. Nem kellett sok idő mikor újra látták a konyhájukban és már nem volt egyedül. Sokat kellett addig végig kínlódniuk, próbálkozniuk míg egy szakember segítségével sikerült kiirtani valamennyit.

Ez nem vicces utólag!

Sokszor hallok olyan történetet is, hogy nem “szeretetből” viszik egyesek haza. Na akkor itt merül fel a kérdés, hogy miért?Vagyis akkor felvetődik, hogy egyáltalán miért is visszük haza őket?Lehet természetesen véletlenül is, élelmiszerekkel,csomagokkal a boltból mondjuk. Ám előfordul az is, de főként tinédzserekre jellemző az, hogy kimondottan öröm tölti el, hogyha látja, hogy esetleg a lánytesója, vagy anyukája hatalmasat sikít ha megmutatja neki a rovart. Fontos tudni, hogy tényleg nem annyira vicces szituáció ez sem, ugyanis akár egyfajta rovar gepárdnak is nevezik, nagyon gyorsan tud mozogni, mert kb. 5 km/h sebességével pillanat alatt elrejtőzik a szemünk elől. S azt nem tudhatjuk, hogy talán egy nőstényt vittünk haza, aki már alig várja azt, hogy lerakja a petéit amelyek majd számunkra a halála után is megkeseríthetik az életünket. S lehet még a fiúk eleinte jó humorforrásként élik meg, de ha aztán majd az egész lakásban ők is találnak példányokat belőlük, már nem is nevezhetik viccesnek és szerintem igenis komolyan kell venniük ezt a szituációt.

Persze nem biztos az, mint említettem, hogy tudtunkkal vittük haza őket.Előfordulhat az is, hogy a nem takarított bevásárlókocsikból kerül a vásárolt termék csomagolására a pete. S ha hazavittük, hamar a saját lábán fog mászkálni, nem pedig mi szállítjuk. Nagyobb veszélynek kimondottan a panelházak vannak kitéve. A szemétledobót mintha kifejezetten a kedvéért építették volna, de ha nem tökéletes az iparosmunka, márpedig ilyen előfordul, a víz- és gázcsövek mentén is vígan halad lakásról lakásra.

Óvatosan a bútorral!

Sokan vásárolnak használt bútorokat. Velük annyi gond lehet, hogy mielőtt bevisszük a lakásba, még a szabad levegőn ajánlott áttörölni, ugyanis kimondottan gyakori eset az, hogy így visszük be esetleg a költözéssel a lakásba. S ekkor a tulajdonos és mi lakók sem fogunk örülni ennek és mivel lehetetlen lenne utánajárni, hogy melyikőnk a hibás, mondhatni örökre “menne” az úgynevezett egymásra mutogatás és ez már a jó kapcsolat rovására is mehet.

Hogyan irtsam?

Erről már többször írtam, viszont nem lehet elégszer megemlíteni akár röviden is azt, hogyan tudnád felvenni a harcot velük. Még mindig sokakban az a hit él, hogy a rovarirtók az egészségre ártalmas szereket használnak. Pedig, már rendkívül hatásos és gyors új módszerek jöttek be amelyekkel sokkal nagyobb hatékonysággal lehet elérni a célunkat, mint akár korábban.

Legalapvetőbb módszer igaz, még napjainkban is az alapos permetezés, mely során a csótányok által kedvelt környezet, útvonal környéke kerül méreggel bepermetezve. De hogyan pusztul el ettől? Hát, mint minden élőlény ők is tisztálkodnak, tehát a végtagjaikon magukon hordozzák és amikor elkezdenek tisztálkodni, akkor ezzel ők maguk juttatják a mérget a szervezetükbe, ami végül is a vesztüket fogja okozni majd.

Viszont fontos megemlíteni, hogy egyre többen állnak át az úgynevezett zselézős vagy másnéven gélezős technikára. Amellyel célzottan csótányirtó gélpöttyöket helyeznek ki. Ebben szintén méreganyag található amely egyfajta idegméreg a számukra. Néhány óra alatt hat és pusztulást okoz náluk. Persze fontos megemlíteni, a leghatásosabb védekezést akkor érhetjük el, ha több módszert kombinálva alkalmazunk, és nem egyszerre, hanem őket felváltva.

Remélem ezzel a bejegyzéssel felhívtam a figyelmed, hogy valóban érdemes figyelni arra, hogy nem-e tapasztalunk valami különlegest a lakásunkba. Ahogy az élet számos területén emlegetni szokták, miszerint “Jobb félni, mint megijedni ” ide is vonatkoztatható.Szintén nem lehet elégszer kiemelni azt sem, ne várjunk arra, míg több százra duzzad a csapat lélekszáma, ha már eggyel összeakadtunk a lakásunka, akkor számíthatunk rá, hogy több is rejtőzik már nálunk. Kérjük fel egy szakember segítségét. Nem az a szégyen, ha megtalálhatóvá vált lakásodban, inkább az, ha nem teszel ellene semmit és miattad lesz akár az egész háztömb is szennyezett.