Csótányok özönlötték el a lakásom! Mit tegyek?

Biztos vagyok benne, hogy sokan vannak olyanok, beleértve magamat is, akik nemigen kedveljük a rovarokat. Én személy szerint még pókfóbiásnak is mondhatom magam, kiráz a hideg már a látványuktól is, de a csótány láttán is valami borzongás önt el. Szerencsére nem volt még sok találkozásom velük. Viszont több ismerősöm is panaszkodott már, hogy mennyit szenved a csótányinvázió miatt. S mint tudjuk, ezek a rovarok igazán nem válogatnak. Mindegy nekik,hogy luxus szálloda vagy egy lepusztult városi, vagy vidéki lakás. Bárhova beköltöznek, ha ott megfelelőnek látják a “szállást” vagyis rejtekhelyet találnak és elegendő mennyiségű táplálékot . Ebben az esetben sajnos nagyon hamar el tudnak szaporodni is. Ezért is lenne nagyon fontos épp a megelőzésre is gondolni. Hisz ha már megtelepedtek nálunk, akkor az irtás sokkal több problémát okozhat. Ebben a mai írásomban nézzük meg hogyan védekezhetünk ellenük? Vannak e olyan tanácsok, amivel meg tudjuk állítani őket, vagy legalább is távol tartani az otthonunktól?

Mit kell tudnunk a csótányok életmódjáról?

Tehát ahogy említettem fentebb már, remekül eléldegélnek ott, ahol van bőven és könnyen elérhető élelem számukra, emellett víz és búvóhely is. Ezért is jó ötletnek tűnik, ha először is ezeket, vonjuk el tőlük. Azt már tudjuk az előző írásaimból, hogy ezek a rovarok éjszaka aktívak, s nappal szívesen rejtőzködnek el a sötét repedésekben vagy résekben. Sokan úgy vélik, hogy például a kertekben, parkokban, a csótányok természetes “vendégek” igaz senki nem látja őket szívesen, de mi van akkor ha a lakásunkban találkozunk velük? Jelenthet-e ez valamilyen veszélyt a számunka?

Ha így tesszük fel a kérdést, akkor elmondhatjuk, hogy csupán a megjelenésük még nem jelent egészségügyi kockázatot. De viszont ha hagyjuk őket elszaporodni, s így hozzáférnek a mi élelmiszereinkhez, s azokat megmásszák, elhurcolják, beszennyezik, akkor már bizony van félnivalónk. A következőkben szeretnék néhány olyan tippet, és ötletet adni amelyek segítségével elkerülhetjük a vegyszerek és a különféle mérgező rovarirtó szerek használatát. Mert tudom, hogy sokan vannak akik inkább ezeket kihagynák, ha a csótányirtásról van szó .Félnek és épp emiatt tartózkodnak az ilyen szerek használatától, mert, lehet kisgyermek. vagy épp egy kedvenc kis háziállat van bent a lakásban, aki ehet például a kirakott anyagokból.

Honnan jöhetnek?

Na ez egy igen gyakran feltett kérdés. Mint már többször is említettem, akár a makulátlanul tiszta otthonokba is betehetik a lábukat a csótányok. Akár az utcáról is besétálhatnak, vagy ahol felhalmozódott szemét van, de akár a kevésbé tiszta szomszédoktól is átjöhet hozzánk. ehhez elég neki egy kis repedés, egy kis apró nyílás az ajtó alatt, de a falon lévő repedéseken vagy csöveken át is tudnak közlekedni. S persze az a rossz ebben, hogy akár tudtunk nélkül, mi magunk is be tudjuk vinni. Hogy hogyan is gondolom ezt? Elég ha a pincéből, garázsból beviszünk egy olyan dobozt, amiben ott lapul, vagy a táskánkban a boltból is behurcolhatjuk.

Hisz az élelmiszerboltok raktárai ha azok mondjuk nincsenek rendesen takarítva és csótánymentesítve, akkor nagy veszélyt jelentenek ilyen szempontból. Azért is, mert innen nagyon könnyű tovább “költöztetni” ezeket a rovarokat, hiszen akár egy-egy élelmiszeres dobozban is meglapulhatnak ha megvásároljuk, egyenesen a konyhánkban találják magukat. De szerencsére ma már agyon ügyelnek erre, s egyre ritkábban hallunk ilyen esetekről. Annál is inkább, mert ha ellenőrzik, s csótányt találnak az üzletekben, éttermekben, iskolai, óvodai konyhákban akkor büntetésre is számíthatnak azok a helyek.

Mit csináljunk ha észleljük a jelenlétüket?

Először is, ha látjuk hogy egy csótány szaladgál a lakásunkban, vagy épp a konyhaasztalon, pulton találkozunk vele, akkor az első dolog, hogy csapjuk is le azonnal. , hiszen ha úgy érzi, hogy szabadon mozoghat nálunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy le is fog telepedni és rövid időn belül már nem csak ez az egy darab lesz majd a “vendégünk” Még most is találkozok olyan véleményekkel, hogy “nálam nincsen, de nem is lesz, mer patyolat tisztaság van, s a csótány ezt nem szereti ” De mint ahogy említettem is, ez bizony téves gondolat.

Hiszen egyáltalán nem biztos, hogy csak ott telepszenek meg tömegesen, ahol csupa kosz minden, régi, elhasznált bútorok vannak, és az ott lakó nem takarít. Vagy ha nem laknak a lakásban, ott is elszaporodnak. Na ez sem igaz! Hiszen a csótányok éppen oda mennek inkább, ahol nyüzsgés van, mert ott lehet csak táplálék számára. Hiszen a konyhában elég egy kis morzsa ha leesik, neki az is több alkalomra való táplálékot jelenthet.

Hogy hol is lehetnek tömegesen?

Általában van egy nagyobb rejtekhelyük, például jól elrejtőzhetnek a pincékben, alagsorokban s innen indulhatnak majd portyázásra.Persze ezt éjjel teszik, mert nappal eltűnnek a szemünk elől. De aztán éjjel megrohanják a konyhánkat. Vannak akik egyenesen félnek attól, hogy ha láttak egy csótányt, az éjjel alvásközben rámászik majd. de nekik megnyugtatásként elmondhatom, hogy ez nem valószínű. Nem jelentünk táplálékot a számára. Szárazak vagyunk, vagy épp elakadnak a szőrünkben. Ezért ha jön a reggel, úgy eltűnnek, mintha ott sem lettek volna.

Mit tegyünk ha már a konyhánkban vannak?

Jó ha azonnal letörölgetünk minden felületet, ami élelmiszerrel érintkezik, az ételkészítés előtt is, meg evés után. Ne hagyjunk mosatlan edényeket éjszakára, ha mégis úgy maradna, akkor legalább mosószeres vízbe áztassuk be. Gyakran panaszkodnak arra, hogy a házi kedvenc, cica vagy kutyus itató tálkájába is találtak reggel csótányokat. Ezért ne hagyjunk abban sem vizet éjszakára. De érdemes a tűzhelyet is tisztán tartani, még a sütőt is rendszeresen takarítani, ne adjunk esélyt nekik, hogy emiatt térjenek be a konyhánkba. Aztán az élelmiszerek tárolása is nagyon fontos! Amit nem kell a hűtőbe tárolni, azok legyenek jól zárható üveg, vagy műanyag tárolóedényekben, vagy a szekrénybe zárva, de semmiképp sem a konyhaasztalon.

A szemét kérdésre is nagy hangsúlyt tennék. Fontos, hogy a szemetet és ahol van a komposztot is mindig zárt kukában kell tárolni, és ahogy csak lehet a lehető leggyakrabban üríteni. Figyeljünk a lehullott morzsákra, s ezt érdemes minden étkezés után összeseperni, vagy esetleg összeporszívózni. A porszívó bevetése amúgy is jó lehet a csótányok ellen! Hiszen például a fal, vagy a padló repedéseiből, netán a bútorok mögül a porszívóval könnyebben el lehet távolítani a csótányokat. Ám nagyon fontos a különböző vezetékek és csövek mentének az ellenőrzése is. Ugyanis gyakran ott lapulnak meg.Így azokat a helyeket érdemes betömni még időben. Viszont érdekes az, hogy ha víz éri őket, akkor lelassulnak, ezért ha vizet locsolunk rájuk, talán egyszerűbb lesz elkapni, nem menekül el előlünk olyan könnyen.

A legjobb védekezés ellenük mégis, ha rendszeresen végzünk vagy végeztetünk csótányirtást. Ilyenkor szoktam azt javasolni, hogy ezt a munkát lehetőség szerint bízzuk mindig szakemberre. Ő tudja, hogy milyen módszert alkalmazzon ellenük, s ezért lesz hatékony az ő munkája, s csótánymentes a lakásunk!