Csótányok által terjesztett betegségek

Ahogy már megtudtuk az előző írásokból, a csótányok rendkívül kártékony rovaroknak számítanak. Napjainkra már a világ számos pontján nagymértékben sikerült elszaporodniuk. De nem feltétlen csak az alacsony higiéniás feltételekkel rendelkező helyeken hanem ott is ahol makulátlan a tisztaság, elég ha a szomszédban, vagy a környéken találnak szemetes, piszkos, elhanyagolt területeket, ahol élelmet tudnak szerezni.
Bár nem is feltétlen a megjelenése okoz problémát, hanem annak a következménye, a fertőzésveszély amit jelenthet. , ezért nagy figyelmet kell fordítani a védekezésre velük szemben. Nézzük is, hogy milyen betegségeket terjesztenek, s mit kell tudnunk ezekről?

Foglaljuk össze! Mit lehet tudni a csótányokról?

Eléggé szerencsésnek mondhatóak a testfelépítésükkel kapcsolatban, hiszen testük erősen lapított, tehát ennek következtében már kicsi , szűk repedéseken is át tudják préselni magukat. Táplálkozásukról elmondhatjuk, hogy mindenevő rovaroknak számítanak, mivel mindenféle növényi, és állati eredetű élelmiszert elfogyasztanak. Tudható róluk, hogy azokat az enivalókat amiket szeretnek, akár már nagyobb távolságról is “megérzik” felismerik. Amennyiben lehetőségük van akkor ezt fel is kutatják és megkaparintják maguknak. Nappal inkább meglapulnak a rejtekhelyeiken s éjjel indulnak élelemszerzésre, ezért megállapítható, hogy az éjjeli órákban a legaktívabbak. Viszont ilyenkor folyamatosan táplálék után kutatnak . Kitartóak az élelem felkutatásában mint látjuk, de ha ez nem sikerül, akkor akár heteken keresztül is képesek éhezni. A folyadékot ezzel ellentétben annál jobban kívánják, hiszen víz nélkül néhány nap alatt elpusztulnak. Kimondottan jól bírják a nyárias melegeket, sőt épp az ilyen melegebb búvóhelyeket keresik a házainkban is ősszel és a téli időszakban.

Mivel nem egy kellemes vendégnek , társaságnak számítanak, ezért bátran állíthatjuk kivétel nélkül mindenki azon fáradozik, hogy a házába betolakodó rovarokat mielőbb ki tudja irtani ! Ezt érdemes azonnal megtennie mihelyst észreveszi a jelenlétüket. Sokan úgy tartják, hogy az alapos, napi szintű takarítás elegendő ellenük, de sokadjára is ki kell hangsúlyoznunk, hogy nem kimondottan a koszos helyeket keresik, ugyanúgy megtalálhatóak bárhol, ott is ahol nem is számítanánk rá.

Sokakban felmerül a kérdés, hogy hogyan kerülhetnek be a házba? Erre nehéz pontos választ adni, mert sokszor csak sejteni lehet, de azt elmondhatjuk, hogy ez többféleképpen is megtörténhet. Lehetséges az, hogy mi magunk visszük be az otthonunkba, tehát a cipőnkre kapaszkodnak, vagy akár a vásárolt bútorokkal, esetleg egy új matraccal , vagy egy rendelt csomaggal érkezik, akár a boltban vásárolt árukkal is hazavihetjük, ha azokat nem a megfelelő módon tárolták az üzletben.

Hogyan lehet őket kiirtani? Erről most csak röviden!

Ahogy más rovarnál is hangsúlyoztuk, a legfontosabbnak számít az, hogy ha már a betolakodásukat nem is tudtuk megakadályozni, akkor legalább a szaporodásukat tudjuk. Mindenképpen gondoskodjunk arról, hogy ha észrevesszük honnan bújnak elő, akkor az esetleges repedéseket tömjük be, hiszen itt könnyen meglapulhatnak , vagy akár bejuthatnak hozzánk.

Ahogy korábban említettük , citromos vizes megoldással is meg lehet próbálkozni az irtás folyamán, tehát a területüket locsoljuk körbe esetleg a citromdarabokat szórjuk szét, részletesebben olvashat erről is az előző bejegyzésünkben.

Milyen betegséget is terjesztenek?

Mindenki tudja, hogy a rovarok különböző betegségeket képesek terjeszteni.  Ám vannak akik téveszmében élnek, vagy nem eléggé tájékozottak ebben a témában. Így most próbáljuk ezeket elhessegetni és lehetőleg minél több információval szolgálni. Hajlamosak vagyunk gyakran más betegségeket is a rovarokkal társítani az ő “javukra ” írni.  Olyan fertőzéseket is, amelyekben ténylegesen nem ők lennének okolhatóak.

A csótányok esetében az allergiás reakciók jelenthetik a legnagyobb problémát, főként az erre érzékeny személyeknél. Akár rohamokat is okozhat, enyhébb esetekben kiütéseket. Azt tudjuk , hogy a legtöbb esetben a gyermekek számítanak úgymond a legveszélyezetebb csoportnak, hiszen az ő immunrendszerük még gyengébbnek mondható mint a felnőtteké. Így mindenféle betegség először őket támadja meg.
A csótány háromféle módon is , a nyálával, az ürülékével, illetve ha elpusztul akkor a bomlása közben a testében található fehérjével képes bennünket megfertőzni. Előfordul olyan eset is, hogy nem kimondottan csak az allergiásaknál válthat ki kedvezőtlen reakciókat, hanem egészséges emberekből is.

Fontos megjegyezni, hogy ezek az allergiás megbetegedések nem ritkák, sőt elég sűrűn előfordulhatnak. Ilyenkor bizony nehéz felismerni a tünetekből .  Lehet hogy mi magunk és az orvos sem a csótány megjelenésére következtet. De mindenképpen, jó ha az általunk eddig nem tapasztalt jeleket veszünk észre magunkon, azonnal a háziorvosunkhoz fordulunk. Azért is. hogy kiderüljön mi lehet a probléma. Ha van olyan érzésünk, hogy más ” rovar lakótárs” is él velünk, akkor mindenképpen sűrűn rázzuk ki a párnát, paplant, matracot. Gyakran szellőztessünk, így a fertőzésektől, bogaraktól könnyen meg tudunk szabadulni.

Kár tagadni, hisz senki nincsen biztonságban velük szemben.  Bármelyik háztartásba beköltözhetnek, hiszen ahol étel található, az nekik már megfelelő környezet. Nem csak az otthonokat keresik fel. Sokszor találkozhatunk állami, önkormányzati intézményekben, kórházakban akár iskolában óvodában is a rovarokkal. Igaz, hogy a legtöbb esetben a konyhában rejtőznek el, és találhatjuk meg őket, hiszen létfenntartásukhoz az élelmet keresik.  Azt pedig az állatok is elsődlegesen itt tudják megtalálni.

Semmi más, csak allergének?

Ám fontos még megjegyezni, hogy elsősorban az allergének miatt okolhatóak a megbetegedések terjesztésére,, de ezen kívül van még más is. Félelmetes azt tudnunk, hogy egy ilyen kis rovar általában 33 különféle baktériumot, 6 parazita férget, valamint további 7 veszélyes kórokozót is hordozhat. S ezekből az adatokból már bátran kijelenthetjük és mindenki láthatja hogy rendkívül magas egészségügyi kockázattal kell számolni.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy ezek a fertőzést jelentő tulajdonságaik, amelyekkel összességében rendelkeznek, visszavezethető életmódjukhoz is. Mivel bármin és bárhol keresztül mennek, így az ürülékek, szennyvizes helyek,fürdőszobák, romlott ételek, és sorolhatnánk még mi mindent felkeresnek. így ezzel gyakran életveszélyes helyzetbe is kerülhetünk általuk. Éjjel járják be a lakásunkat, mindent megkóstolnak, mindenre rámásznak, ezért fontos, hogy ne hagyjunk kint ételeket, ételmaradékot.  Azokat másnap ne együk meg, ha gondoljuk, hogy csótány van a lakásunkban, mert ezek igazi gócpontot jelenthetnek a betegségek kialakulásában.

Fontos megjegyezni azt, hogy a házunkba való bejutásuk és az elszaporodásuk megakadályozása legyen az első és a védekezés ellenük majd a másodlagos feladatunk. Ha a gondos odafigyelésünk ellenére mégis sikeresen áttörték magukat a védelmünkön és ne talán tán meg is fertőztek bennünket akkor ne kíséretezzünk magunk a gyógymódokkal. Ez igencsak veszélyes lehet, hanem mindenképpen konzultáljunk orvossal. A pontos diagnózist és kezelést megkaphassuk .Valamint olyan szakemberrel is, aki segít őket végleg eltüntetni környezetünkből.  Ezzel megteremteni nekünk a korábbi csótánymentes , biztonságos lakásunk érzetét. Ne tekintsünk rá szégyenként, manapság sajnos sok helyre betelepszenek. Merjünk szakemberhez fordulni, hogy mihamarabb egészségesen tudjunk élni, mint a megjelenésük előtti időkben!