Csótányok a panellakásokban!

A csótányok azon rovarok közé tartoznak, akiktől mindenki irtózik, és nemkívánatos betolakodónak tartja a lakásában. Sokan lehet, azt hiszik, hogy ezek a rovarok inkább csak a kertes házak lakói. Pedig élelemszerzés szempontjából bárhol felbukkanhatnak, lehet az étterem, kórház, szociális intézmények, iskolák, boltok, pékségek, mindenhol borzasztó fontos a csótányirtás, hiszen jobb megelőzni a még nagyobb bajt! Nem szabad hagyni, hogy elszaporodjanak!

A nagyvárosokban és Budapesten egyaránt hallhatunk arról a médiákon keresztül is, hogy sok helyen panaszkodnak a lakók, mikor csótányok költöznek be a társasházakba, vagy a panellakásokba, ezzel megkeserítve az ott élők életét! A csótányirtás még nagyobb jelentőségű azokon a helyeken! Hiszen az ilyen egymáshoz közeli lakásokba szinte észrevétlenül be tudnak jutni, ahol aztán elég élelmet és vizet találnak, valamint természetesen búvóhelyet is nappal, mivel csak éjjel jönnek elő táplálkozni.

Fontos, hogy ne tároljunk szemetet a házban!

Sokszor tapasztalható, hogy a társasházi lakásokból nem viszik le rendszeresen, napi szinten a zsákokba összegyűlt szemetet, lehet ez kényelmi szempontból, vagy ahol nincs lift, nem akarnak ezért pluszban lépcsőt mászni. De olyan esetben is előfordulhat ez, ha például idős személyek laknak a lakásban és nem tudnak könnyen lesétálni a szeméttel. Ha azonban csak kiteszik a szemetes zsákot, vagy több napi szeméttel és ételmaradékkal teli zsákokat a lakás ajtaja elé a lépcsőházba, és csak később, extrém esetben napok múlva viszik le, az bizony csábító, egyenesen hívogató lehet a csótányok számára! Az embereknek kellemetlen, orrfacsaró bűz, de a rovaroknak táplálékot sejtető szagokkal, ami a zsákokból árad, könnyen oda lehet csalogatni őket és onnan már igazán semmiség nekik bejutni bármelyik lakásba!

A szemétledobók sem biztonságosak!

Azokban a házakban ahol szemétledobót alakítottak ki, eleinte örültek a lakók, mennyivel kényelmesebb csak ledobni a szemetes zsákokat, mint azokat a lépcsőn vagy a liftbe behúzva lehurcolni az emeletről. Ez jól is hangzik, csak sajnos egyre több helyen panaszkodnak, hogy ezeknek a ledobóknak a környékén sok csótányt látnak felbukkanni, és ki kellett hívni a rovarirtó szakembert, mert már a lakásokban is nagy volt a csótányfertőzöttség! Ilyenkor nem csak ott, hanem a lépcsőházban és a lakásokban is el kell ezt az irtást végezni, hiszen onnan újra vissza tudnának jutni a szemétledobókba és azok környékére. Ilyen esetbe szükséges, hogy valamennyi lakó beleegyezzen az irtásba és beengedje a szakembert az otthonába! Ha felfedezzük a csótányokat, vagy egyre több szomszéd panaszkodik, hogy náluk is megjelentek, a boltban kapható irtószerek már valószínű nem elegendők arra, hogy teljesen ki tudjuk irtani minden lakásba, főleg, ha egy két tulajdonos nem is foglalkozik ezzel a problémával.

Érdemes szétnézni, ha albérletet választunk!

Előfordul gyakran, hogy akár hetekig, vagy hónapokig nem lakik senki egy lakásban. Aztán kiadják újra albérletbe, az odaköltöző új lakót, lakókat aztán „elfelejtik” tájékoztatni, hogy csótánnyal is összefuthat éjjel. Tehát mielőtt beköltözne valaki a kiadandó panellakásba, jó, ha alapos terepszemlét tart, és esetleg megkérdezi a leendő szomszédokat is, hogy nem fenyegeti-e olyan veszély, hogy egy rovarokkal fertőzött lakást akarnak neki kiadni.

Mit tehetünk, ha csótányt fedezünk fel a lakásban?

Valószínű, hogy nem csak egy kóbor, betévedt példányról van szó, ha látjuk tovafutni a fal tövén ezt a rovart. Nézzük meg, lehetőség szerint, hogy merre szaladt, hol tűnt el előlünk, egy repedésben, vagy egy kis falon lévő résben. Próbálkozhatunk magunk is az irtással, de előre garantált, hogy ez nem sok sikerrel kecsegtet! Ahol csótány a lakótárs, éjjel, ha hirtelen felkapcsoljuk a lámpát, valószínű megpillanthatjuk ezt az éjszakai rovart, ahogy lakmározik a kint hagyott élelmiszerekből, vacsoránk maradékából.

Első lépés, hogy keressük meg mindenképp a közös képviselőt, aki aztán majd tájékoztatja a lakókat, és megbeszéli a többekkel is, mi legyen a teendő. Valamint a rovarirtó céggel is fel tudja venni a kapcsolatot, hogy a csótányirtást elvégezzék! Ehhez szükséges az egész lakóközösségnek az összefogása és egyetértése! Manapság egyre több helyen szüntetik meg a szemétledobókat, épp a csótányveszély miatt!

Hogyan jutnak be és honnan jönnek a csótányok?

Gyakran egy patyolat tiszta lakásba is megjelennek, ilyenkor vetődik fel a kérdés, hogyan tudtak bejutni? Általában a konyhai csótányok azok, amelyek a panellakásokban okoznak riadalmat. Svábbogárként is emlegetik, a színük a vöröses, sötétbarnától egészen a feketéig is előfordulhat. Méretét tekintve a hosszú csápokkal a kifejlet csótány akár 3 cm hosszúra is megnőhet. A régebben épült panellakások még nem voltak megfelelően szigetelve, ezért a rovar számára nem is olyan nagy kihívás az, hogy hogyan jusson be az otthonunkba! Elég, ha nem záródnak jól az ablakok, ajtók, sok repedés, rés, van a falon, ezért lapos testének köszönhetően ezeken könnyedén át tud bújni.

A fürdőszobában is több olyan lehetőség van, amit kihasználnak közlekedésre a lakások között ilyenek például a wc-hez, zuhanyhoz vagy a kádhoz vezető csövek, illetve a fűtéscsövek, mert ezek mellett lehetnek olyan, számunkra aprónak tűnő rések, amelyeken keresztül egyik emeletről a másikra is le vagy feljuthatnak. Vigyázni kell arra, hogy az ajtót, ablakot ne hagyjuk nyitva, ha nincs rajta szúnyogháló, mert azon keresztül is be tudnak menni, hiszen a sima függőleges falon is képesek felmászni! A szúnyogháló azért is jó megoldás, mert ezzel nem csak a csótányokat, de a többi rovart, legyeket, szúnyogokat, poloskákat is távol tudjuk tartani. Ha nem a földszinten, hanem magasabban, legyen az akár a 10. emelet ahol a lakásunk van, ott sem lehetünk teljes mértéken védettek ellenük!

Egyedül a szakember által végzett csótányirtás az, amivel biztonságosan és végleg megszabadulhatunk ezektől az undorító rovaroktól! Mielőbb keressük meg tehát a rovarirtó céget, ha felmerül a gyanú, vagy épp panaszkodik a többi szomszéd is, hogy milyen sok csótány van a panelban.