Csótányírtás házilag

A csótány napjainkban világszerte elterjedt nem csak a vidéki településeken, hanem a városokban is, pl. panellakásokban, gyakran feltűnik. Az egyik legnagyobb utálatnak örvendő kártevő rovarfaj, az emberek körében. Eredetileg a dél-orosz területekről, vagy más feltevések szerint Közép-Afrikából származhat.

Főként az ember közelségében van jelen, erősen városiasodott, teljesen alkalmazkodik az ember életmódjához. Elfogyaszt minden jellegű szerves hulladékot, az emberek élelmiszerkészleteit is felkutatja és megdézsmálja, s így az ételek beszennyezésével igen nagy fertőzésveszélyt jelent, és még nagy károkat is okozhat.

Akár hetekig jól tűri a koplalást, ha nincs tápláléka, de ha inni nem tud akkor a a szomjazásba néhány nap után belepusztul. Éjszaka jön elő a rejtekhelyéről, ilyenkor gyors mozgással közlekedik a táplálékát keresve.

Rejtőzködő életmódot folytat, ezért a csótányok jelenléte legtöbbször csak akkor tűnik fel, amikor már jelentős mértékben elszaporodott, s nehéz lesz a kiirtásuk. Hol találhatóak meg leggyakrabban a lakásunkban? Elsősorban a vizes helyiségekben (konyha és fürdőszoba) számíthatunk a megjelenésükre.

Hazánkban a csaknem 4000 fajból 3 fordul elő leggyakrabban, ezek a konyhai csótány, német csótány és az amerikai csótány. A kifejlett példányok elérhetik a 20-27 mm-es nagyságot, színük általában a vöröses sötétbarnától a feketéig terjed. Csápja akár a testhosszal megegyező hosszúságú is lehet. Minden végtagja un. erős futóláb. A hímek szárnya nagyjából a potroh 2/3 részééig ér, a nőstényeknek nincs szárnyuk ezért mindkét ivarú csótányról elmondhatjuk, hogy nem képes repülni. 2014 óta viszont egy új faj, a lapp erdei csótány okoz egyre nagyobb kellemetlenségeket, főleg Budapest egyes kerületeiben. Ennek a csótányfajnak különös ismertetőjele, hogy repül, és a fény, / vagy a tél közeledtével / a meleg lakás vonzza őket.

A csótány elszaporodására utaló jelek a lakásunkban

Sajnos az csak egy tévhit, hogy takarítással megelőzhető a csótány megjelenése.
A legtöbben csak akkor látják be ezt a tévedésüket, mikor már a saját lakásukban tapasztalják meg a problémát.
Nehéz feladat az is, hogy a megjelenésüket el tudjuk hárítani. Kétféleképpen fertőzhetik meg az otthonunkat.

Az egyik, hogy a csótány a “saját lábán” jön be a lakásunkba. Átjöhet pl. a szomszédból, a pincéből, télen a hideg utcáról be a melegbe, vagy nyáron épp a forróság elől menekülve a hűvösebb lakásba. Esetleg előfordulhat az is, hogy egy közeli építkezés során mikor megbontják a csatornarendszert, onnan kiözönlenek és ellepik az egész házat.

A másik lehetőség, hogy bekerüljön a lakásunkba, lehet épp mi, saját magunk hurcoljuk be. Ez bármilyen tárgy bevitelével megtörténhet. Lehetnek petetokok pl. csomagolt élelmiszereken, de kihozhatunk egy Tv-t a raktárból úgy is, hogy annak a dobozába a csomagoláskor belekerült egy megtermékenyített csótány. Általában nem lehet megmondani konkrétan, hogy mivel került be.

A gyakran feltett kérdés, ahol egy van, ott többet is találhatunk?

Szinte biztos, hogy ez így van! A csótányok ugyanis nappal az emberi jelenlétre, és fényre résekbe, repedésekbe húzódnak, így szinte alig lehet őket észrevenni. Napközben megbújnak a hűtőszekrény, konyhaszekrény alatt, a sütő mögött, olyan területen, ahol nyugodtan kivárhatják az esti időszakot.

Ha esetleg nagyon elszaporodtak egy lakásban, akkor előfordulhat, hogy nappal is előbújnak, mikor csend van, hogy táplálékot és folyadékot vegyenek magukhoz.

Abszolút mindenevőnek tekinthetjük őket, s nagyon jó étvágyúnak. Szinte mindent megesznek amit találnak. Hajszál, fogkrém, zsír, esetleg növények, igazán nem válogatnak. Sőt, vészhelyzetben az utódjaikat is képesek felfalni.

Milyen veszélyeket jelenthet ha elszaporodnak a lakásunkban?

Elsősorban fertőző betegségek terjesztésében nyilvánulhat meg a kártékonyságuk, valamint a lakásban megtelepedve allergiás reakciókat idézhetnek elő. De pl. pszichés problémát is jelenthet az undorkeltése miatt. Sok ember már magától a látványától is “rosszul lesz”.

Azért okozhatnak különböző fertőző betegségeket, mivel a csótányok, életmódjukból adódóan, rendszerint  szennyezett helyeken (pl. a csatornában, szeméttárolóban stb.) tartózkodnak, ahol az ott lévő fertőző anyagokkal táplálkoznak. Aztán a környezetünkben található élelmiszereket is rendszeresen látogatják, és szívesen fogyasztják. Ezért gyakran különféle gyomor-bélrendszeri megbetegedések terjesztésében játszhatnak közre. A csótányok megjelenése higiénés szempontból tehát különösen olyan helyeken lehet veszélyes, ahol kórokozók is jelentős számban fordulhatnak elő (pl. kórházakban, vagy otthon ápolt fertőző beteg környezetében).

Házi praktikák a csótányirtásra

Sokan esküdnek arra, hogy a vegyszereket figyelmen kívül hagyva, önmaguk veszik kezelésbe ezt a problémát és próbálkoznak különböző eszközökkel megszabadulni a rovaroktól. Részben igazuk is van, hiszen nem biztos, hogy szükség van arra, hogy rovarirtó szakembert hívjunk, vagy bármiféle vegyszerekkel fújjuk be a házat, hiszen elég lehet egy fél citrom is. Csak ki kell facsarni a levét és csöpögtessünk belőle a küszöbre, az ablakpárkányra, illetve azokba a repedésekbe és résekbe, ahol a csótányok bejuthatnak a házba. Esetleg még citrom darabkákat is helyezhetünk az említett helyekre.

Viszont, ha nem szeretnénk, hogy a lakásban szétszórva heverjen egy-egy citromdarab, akkor elég lehet hogyha felmossuk citrom és víz keverékével a padlót. Tudniillik ezek a kártevők, szó szerint irtóznak a citromtól!

Ám nem csak citrommal lehet ezeket a nemkívánatos látogatókat kiirtani az otthonunkból. Állítólag a csótányok kedvelik a sört is. Helyezzünk sörrel töltött edényeket a földre, úgy, hogy könnyen elérjék. S itt jöhet a kérdés, de ha szeretik, akkor hogyan távolíthatom el őket? Jó tudni, hogy csak úgy tódulnak a sörhöz és ebből kifolyólag beleesnek, majd belefulladnak.

De a házi praktikák sora még mindig nem ért véget! A kellemetlen rovarok akkor is elpusztulnak, ha bórax és liszt keverékét a járatokhoz, a rejtekhely közelébe helyezzük, és a por mellé vizet teszünk.

Hasonló hatást tudunk elérni a liszt és a gipsz keverékével is.

Viszont mielőtt belevágunk azzal a tudattal, hogy kiírtjuk őket, néhány nap alatt, akkor csalódást fogunk tapasztalni, hiszen a házi praktikákkal, mire elérjük, hogy eltűnjenek a környezetünkből, ahhoz néhány hétre is szükség lesz és közben rendszeresen ismételnünk kell az általunk választott kezelési módszert.

Miért fontos a védekezés?

Semmiképpen nem hagyhatjuk, hogy ránk telepedjenek és véglegesen kialakítsák a saját életüket a házunkban, mert családunk egészsége a tét. A legveszélyeztetettebb csoportot a gyermekek jelentik, hiszen az ő szervezetük  gyengébb, és így érzékenyebbek a különböző anyagokra, amelyek megtalálhatóak a csótányok nyálában, ürülékében, illetve bomló testében. Egyes esetekben ezek az anyagok, súlyos asztmás tünetekhez vezethetnek. Vannak olyan feltételezések is, miszerint a csótányok emberre is támadhatnak és megrághatják az ajkainkat, szempilláinkat is, de el kell mondjuk, ennek a pletykának igazságtartalma nincs!

Ha nem sikerül megszabadulni tőle, érdemes mégis csak csótányirtással foglalkozó szakemberhez fordulni, hiszen ma már található több olyan “csodaszer”, amely rendkívül higiénikus és mégis drasztikus megoldást jelenthet a kiirtásukban!