Csótány a lakásomban! Mit tegyek?

Sok ember megriad és felkiált, “Na ne! ” mikor  észreveszi, hogy ez a nem túl szimpatikus rovar nála is befészkelte magát. Egy idős házaspár mesélte nem rég, hogy már több mint 40 éve ugyanabban a fővárosi panel lakásban laknak, s nagyon régen, talán vagy 20 évvel ezelőtt volt csótány a házban. Ez annak is köszönhető, hogy a lakók közösen minden évben kihívták a rovarirtó céget, hogy elvégezze a megelőzési feladatokat. Ám ebben az évben ez valamiért elmaradt. Nem is jutott volna eszükbe, ha egy éjjel a hölgy a  konyhában egy gyorsan futó barna rovart meg nem  pillantott volna aki a faltövén elfutott mellette.  Mire észbe kapott, hogy le kellene fújni valamivel, már rég eltűnt a szeme elől. Másnap világosban alaposan átvizsgálták a lakást, de nem találtak semmit. Pár nap múlva újra felbukkant a rovar, de ekkor már felfegyverkezve várták, s a ráfújt rovarirtó spry-től az el is pusztult. Aztán szóltak a szomszédoknak, akik megerősítették, hogy sajnos ők is láttak csótányokat a lakásukban. Na ekkor hívták a rovarirtó céget, akik hamar kiérkeztek, s felkutatták a csótányok rejtekhelyeit, majd gondoskodtak a kiirtásukról.

Ezt azért is meséltem el így előzetesen, mivel tudom, hogy sok  embernek már a puszta gondolattól is végigfut a hátán a hideg amikor a  csótányról hall, vagy arra gondol, de főleg akkor, ha olyan lakásban kényszerül élni ami tele van ezzel a rovarral. Van azonban ahol igencsak kedvelik,mert például Kínában nem is olyan rossz üzlet az, hiszen elkezdték gyógyszerként forgalmazni.
A kínai emberek közül évtizedek óta nagyon sokan fogyasztanak csótányt, úgy vélik, hogy ez több fajta egészségügyi problémájukra is megfelelő lehet.  A csótányfogyasztás többféle módon is történhet,  mégpedig eszik porított formában, de akár kapszulaként is. Ám ezek nem ugyanazok a fajok, amelyekkel például a konyhánkban futhatunk össze, hanem kimondottan gyógyászati célra tenyésztik őket.

Ezt csak inkább érdekességnek szántam, hogy lássuk máshol hogyan viszonyulnak ezekhez a gusztustalannak tartott rovarokhoz. De nézzük meg inkább, hogy mit is érdemes tudnunk róluk.

Melyik fajta csótány él hazánkban?

Erre a kérdésre azt tudom mondani, hogy a számtalan csótányfaj közül nálunk három faj él., mégpedig a német csótány, a konyhai csótány, és az amerikai csótány. Sokan még sváb bogárként is ismerik, vagy emlegetik.  Nehezen észrevehetőek, főleg azért is, mivel a testük erősen lapított s így képesek a legkisebb, legszűkebb, hézagba, repedésbe is elbújni. De még arra is képesek, hogy akár  a függőleges falon vagy üvegfelületen is fel tudnak  mászni, amiben a testükön lévő  tapadó-lebenyek segítik őket. Ezért akár a plafonon lévő  repedésekben  is elbújhatnak, s egyszer csak váratlanul a fejünkre is pottyanhatnak. De ezzel persze nem ijesztgetni szeretnék senkit, csak jó ha tudjuk hogy mire is képesek.

Hogyan találhatjuk meg a lakásunkban?

Elmondhatjuk, hogy ez bizony egyáltalán nem könnyű  feladat, hiszen a rejtőzködő életmódjuk miatt nappal nem nagyon mutatkoznak a szemünk előtt, viszont éjjel meg mi emberek alszunk. Akkor vehetjük észre általában, mint ahogy  a cikk elején is említettem, ha éjjel kimegyünk például a konyhába inni, vagy a fürdőszobába, és felkapcsoljuk a villanyt. Na akkor rémülten, s irtó gyorsan tudnak szaladni a rejtekhelyükre. Ritka esetben, de természetesen előfordulhat, hogy nappal is láthatunk csótányt, s ez mindig a vizes helyiségek környékén lehetséges.

Ebből következik máris a másik kérdés, hogy hol találkozhatunk ezekkel a rovarokkal leginkább?
Mint említettem is, nagyon kedvelik a párás, meleg, nyirkos, vizes helyeket , ezért is érzik jól magukat  például a boltok raktáraiban, vendéglátó helyeken, azok konyháiban, kórházakban, és a lakótelepek panel lakásaiban. Amennyiben be  tud férkőzni hozzánk, akkor a vizes blokkok környékén lehet elsősorban keresni , de a szobában szinte sohasem. Kedvelik az  emeletes lakóházakat a szemétledobó környékét mivel itt sok élelmet szerezhetnek maguknak, valamint a pincékben is jól el tudnak rejtőzni, s épp ezért ez is kedvenc tartózkodási helyük lehet.

Hogyan jutnak be hozzánk?

Sokszor teszik fel ezt a kérdést nekem is, amikor valaki arról panaszkodik, hogy ellepték a csótányok. Sajnos mi magunk is lehetünk azok akik bevisszük a lakásunkba, természetesen úgy, hogy nem is tudunk róla, tehát meg sem tudjuk akadályozni. Hogy ez hogyan lehetséges? Mondjuk egy megvásárolt élelmiszer, vagy műszaki cikk dobozában is lapulhat, vagy a petéi. de a panel építésű, emeletes lakóházakban a csővezetékek mentén, akár függőleges irányban is felmásznak egyik lakásból a másikba.

Allergiát is okozhatnak

Sok embert valósággal sokkol, ha egy csótánnyal találkozik és igazi undort kelt benne, ha már csak látja is ezt a rovart, sőt van, hogy  a vele való találkozás pszichés tüneteket, vagy  akár pánikrohamot is kiválthat. De ezen kívül még jó tudnunk, hogy  a csótányok jelenléte komoly egészségügyi kockázatot is jelent, mivel számos kórokozót is  terjesztenek.Ezekkel  beszennyezhetik a lakásunkat  és az ételeinket, de  sok embernél sajnos,  magával a rovarral történő érintkezés allergiás bőrreakciókat válthat ki.
Tehát mindezekből is kiderül, hogy mennyire fontos az, hogy megakadályozzuk a bejutásukat, vagy ha már ott vannak az otthonunkban, felfedeztük őket, akkor mielőbb gondoskodnunk kell az irtásukról, hogy ne  okozhassanak az elszaporodásukkal komoly problémákat!

Hogyan tudjuk őket kizárni?

Ha még csak egy két példányt láttunk a lakásban akkor akár meg is próbálhatjuk mi magunk, hogy szembeszálljunk velük.
Az egyik első és  legjobb védekezés az ellen, hogy megtelepedjenek nálunk, ha minden olyan rést ahol bejöhetnek időben betömünk, vagy eltakarunk. Figyeljünk például szellőztetésnél, ne hagyjuk sokáig nyitva az ajtót, ablakot, ahol be tudnak jönni. Vannak azonban olyan házi praktikák  is amelyekkel  elvileg távol tarthatjuk sőt, ki is irthatjuk őket.

Nézzünk ezekre néhány példát

Itt van például a citrom. nem kell mindjárt rovarirtóért szaladni a boltba, ha van otthon citromunk. Hogyan használjuk?  Facsarjuk ki a citrom  levét, és csöpögtessük a küszöbre, vagy az ablakpárkányra, de tehetünk a fali réseke is, ahol láttuk eltűnni a csótányt, vagy gondoljuk, hogy ott jöhetett be a lakásunkba. Annyira utálják ugyanis a citrom illatát, hogy messzire elkerülnek majd bennünket. Másik ilyen módszer  az uborka. Ugyanis ezt sem nagyon kedvelik s ezzel is könnyen távol tudjuk majd tartani őket, de mit is kezdjünk vele? Nagyon egyszerű! Hámozzuk meg az uborkát és a héját tegyük azokra a helyekre ahol be tudnak jutni, épp úgy, mint a citrom levéve tettük. Ám az uborka a már beköltözött rovarokat is képes kiűzni az otthonunkból.
Talán sokan ismerik a WD-40 nevű szert. ennek az alkalmazásával is meg lehet próbálkozni, hogy távol tartsuk őket. Egyszerűen csak fújjuk be  ezzel  a szerrel az ablakpárkányokat, a küszöböt vagy  az ajtófélfákat,ám arra nagyon kell vigyázni, hogy ne lélegezzük be!

Remélem most is tudtam érdekes és hasznos információkkal szolgálni, ám ne felejtsük el, hogy ezek a házi praktikák nem minden esetben lehetnek hatásosak. Ha igazi megoldást szeretnénk elérni, akkor mindenképp hívjunk rovar irtással foglalkozó szakembert, s ő tud majd teljes mértékben megszabadítani bennünket a csótányoktól!