Csótány, az undorító rovar!

Azt tapasztalom bárkivel beszélek is a csótányokkal kapcsolatban, hogy az emberek félnek és óvakodnak a rovaroktól. Legyen szó hangyáról, pókról, méhekről, darazsakról, ágyi poloskáról, de sorolhatnám még tovább is,igencsak hosszú lenne ez a lista. Viszont talán amit a legundorítóbb rovarnak tartanak az a csótány. Hogy miét is alakulhatott ez így? A csótányok szinte az ember megjelenése óta részesei az életünknek. Már a formájuk, a hosszú keskeny testük, barna színük óriási csápjuk is visszataszító sokak számára, s olyan gyors mozgással közlekednek, hogy egy pillanat alatt el tudnak tűnni a szemünk elől a rejtekhelyükre. Sok ember úgy gondolja még manapság is, hogy a csótányok csak a régi, lepukkant házakban jelenhetnek meg leginkább, ám ez nem így van. Ezért is érdemes újragondolni néhány dolgot velük kapcsolatban. Szeretnék néhány ötletet is adni, hogy hogyan tudjuk távol tartani otthonunktól ezeket a a nemkívánatos vendégeket!

Új lakásban nem lehet?

Nem csak a régi építésű kertes, vagy panel házakban jelenhetnek meg ezek a rovarok, hiszen, amikor egy új ház felépül akkor az lehet épp egy régi élettér, vagy eddig ne használt szabad terület helyére épül, s ekkor jön az, hogy az ott élő állatoknak, rovaroknak is más élőhelyet kell keresniük. Ebbe belegondolva, ne is lepődjünk ,meg tehát azon, amikor esetleg egy teljesen új építésű házban, vagy lakóparkban is egyszer csak azt vesszük észre hogy le-fel rohangálhatnak a lakásunkban, a konyhában vagy épp a folyóson, főleg akkor is nagy esély van erre, ha ha mondjuk a szomszédunkban kezdődik meg egy nagyobb építkezés, hisz onnan hozzánk menekülnek be majd új szállást keresni. Tehát ha arra gondolunk, hogy egy teljesen új építésű ingatlanba költözünk, akkor ott jó néhány évtizedig nem jelennek még meg a lakásban sem rágcsálók, sem csótányok, akkor bizony be kell látnunk, hogy tévedésben voltunk.

Mit tegyünk, hogy elkerüljenek bennünket?

Talán az egyik legfontosabb, hogy ne tároljunk a konyhában szabadon kirakva éjszakára olyan élelmiszert, amihez kedvet kaphat a csótány. A másik kedvenc helyük élelemszerzésre a szemeteskukák környéke, ezért is kell nagyon odafigyelnünk arra, hogy ne hagyjunk félredobott ételmaradékot a kuka mellett.s legyen zárt a szemetesünk, amibe nem tud belemászni élelem után kutatva.
Ajánlatos Időnként a szekrények, ágyak mögé is benézni, hogy nem találunk e elhullt példányokat, vagy olyan réseket, repedéseket melyekben észrevétlenül el tud rejtőzni.
Nagyon fontos lehet az is, hogy a lejárt szavatosságú ételeket mindig dobjuk ki, ne őrizgessük, különösen vonatkozik ez a magvakra, lisztfélékre. Bár azt gondolhatnánk, hogy ezek nem romolhatnak meg, de a csótány ezeket is beszennyezheti az ürülékével és ezáltal az emberek számára már fogyaszthatatlanná válik és még apróbb élősködők is beletelepedhetnek, amikre nem is gondolnánk, például molyok. Ajánlom azt is, hogy ha felbontottunk valamilyen száraz élelmiszert, azt ne hagyjuk nyitva, hanem a felbontás után próbáljuk meg mindenképp visszazárni, vagy ételtároló dobozban tartani.

Ám sajnos a csótányok a víz és csatornarendszeren keresztül is bejuthatnak a lakásunkba, ezért ha a környéken vagy a szomszédban lájuk, hogy vannak csótányok,akkor mindenképpen jobb ha például egész éjszakára bedugjuk a csapokat, hogy a lefolyón keresztül ne tudjanak hozzánk is bejutni ezek a nemkívánatos “vendégek”.

Veszélyesek?

Az emberre nem támadnak természetesen, a veszélyük nem ebben rejlik. Inkább a fertőzés veszélyre kell gondolnunk velük kapcsolatban. Mire is gondolok? Jó ha tudjuk, hogy ahol elszaporodnak ott bizony hamar ellepik a konyhánkat és akár a szekrényekbe is be tudnak jutni ahol az élelmiszereket tároljuk. Elég ha azokat megkóstolják, vagy összemásszák, máris megfertőzhetnek bennünket is általa, ha ezekből fogyasztunk. Tehát nagyon fontos az, hogy ha egy példányt is látunk, vagy gyanúnk van rá, hogy megjelentek a lakásunkban, akkor mielőbb kutassuk fel a rejtekhelyüket. Persze meg lehet próbálkozni azzal, hogy majd mi magunk irtjuk ki őket, de legtöbbször ez nem hoz kellő eredményt. Főleg akkor nem, ha már tömegesen szállásolták be magukat hozzánk. Ekkor sokkal jobb megoldás az, hogy egy rovarirtással foglalkozó céget keresünk meg és az általa kiküldött szakember gyors és precíz munkával meg tud szabadítani bennünket ezektől a nemkívánatos betolakodóktól.

Érdekes hírek a csótányokkal kapcsolatban a nagyvilágból

el sem tudjuk képzelni, hogy milyen helyekre fészkelhetik be magukat. A minap olvastam épp egy érdekes cikket, amiben egy Egy New York-i számítógép-szerelő számolt be róla hogy jó lesz vigyázni a PlayStation játékokkal is, s alaposan átnézni a játékhoz használt konzolokat időről időre. Ugyanis egyre több olyan gép kerül be a szevízébe,amelyeket csótányok fertőztek meg. Szinte biztos, hogy a javítani valók közé minden héten kerül be egy-egy ilyen is.

De vajon miért is lehet ez ideális búvóhely a csótányok számára?A PlayStation: a legtöbbször az oldalára fektetve van tárolva, a szakember elmondása szerint s általában sötét szobában, így nem nehéz belebújnia a rovarnak, de közben viszonylak melegek is amit kimondottan szeretnek is a csótányok. Azonban lehet ilyen veszélyben az Xbox-unk is, de igaz erre kevesebb a példa.

Miért is jó erre figyelnünk? Amellett, hogy az egész lakást eláraszthatják így a szaporodásuk által, a csótányok könnyen tönkre is tehetik például az elektronikus eszközöket s akár rövidzárlatot okozhatnak. Mit tehetünk, hogy ne költözzenek bele a kedvenc játékunkba is? Jó ha a konzolt nyílt térben tároljuk, ahol alaposan átjárja a levegő, ne hagyjuk a földön ahol könnyebb belejutniuk, hanem magasabban, ahol nehezebben férnek hozzá a rovarok. Másik fontos dolog, hogy tartsuk tisztán a lakást, akkor kevesebb az esély arra, hogy ellepjenek bennünket.

A másik érdekes hír, egy olyan csótányfajról szól, ami képes ara, hogy nem csak gyors mozgással közlekedjen, hanem szöcskényi távolságot is tud ugrani. Dél-Afrikában fedezték fel a mindössze csak egy centiméteres rovart, melynek a mozgását több nagy sebességű kamerák segítségével rögzítették. A felvételeket látva elmondták a kutatók hogy elugráskor a rovar sebessége meghaladja a két méter per másodperce is. A lábizmok csak az elugrás pillanata előtt egyötöd másodperccel feszültek meg s ez a csótányok mozgásának mintegy 71 százalékát teszi ki.Nevet is adtak ennek a fajnak, eszerint a Saltoblatella montistabularis tudományos névre keresztelték el. A csótányok hatalmas családjába tartozó rovarok közül eddig nem ismerték ezt az ugrani is képes fajt. Közel 4000-nél is több fajuk van a csótányoknak, de a többi csak a földön lévő futkosásban lehet bajnok.

Remélem tudtam olyan plusz információkkal és érdekességekkel szolgálni ezekről a rovarokról most is, melyeket eddig még sokan nem ismertek. De ne felejtsük el, hogy a legfontosabb , ha mégis bejut a lakásunkba, ne hagyjuk elszaporodni, hisz mindenképp fontos az irtásuk! Ezt pedig jó ha mindig szakemberre bízzuk, mert ő tud csak teljesen megszabadítani bennünket a csótányoktól.