Csípnek-e a csótányok? Mit tehetünk ellenük?

Sok mindent tudunk a csótányról, így az is kiderült, hogy a nem igazán szeretnivaló állatok közé tartozik, de még azokon belül is a legutolsók között kullog. Valljuk be, igazán visszataszító az óriási csápjával, hosszúkás testével mikor megpillantjuk a konyhánkban épp a vacsora maradékát csemegézve. Nappal csak ritka esetben történhet meg, hogy észre vegyük, mivel egy éjszakai rovarról van szó. Ám nem csak undorodnak tőle sokan, hanem félnek is, ismerve azt, hogy  milyen nagy a fertőzés veszély lehetősége, ha valahova beteszi a lábát. De vajon kell e tartanunk attól, hogy megcsípnek ezek a rovarok? Általában erről nem sokat lehet hallani, ezért a mai bejegyzésben erre is szeretnék kitérni, és bízom abban, hogy tudok majd hasznos információkkal szolgálni.

Előzetes

Hazánkban háromféle csótányfaj él, akik a lakásban megjelenve riadalmat keltenek az ott élőkben. Azzal, hogy nappal ”láthatatlanná válik”, sokáig nem is gyanakodunk rá, hogy csótány lehet az otthonunkban, hisz ki sem mozdul a rejtekhelyéről és így nem is gondol senki arra, hogy éjjel viszont ezzel a kellemetlen rovarral kell megosztania a konyháját. A német, az amerikai, és a konyhai csótányok, akik sokszor rettegésben tartják a lakókat! Ezért a csótányirtás rendkívül fontos feladat, amit a legjobb szakemberre bízni.

A konyhai csótány az, amely gyakoribb, és bárhol feltűnhet, ahol élelmet és vizet talál magának. Más néven szokták svábbogárnak, vagy közönséges konyhai csótánynak is nevezni, a színét tekintve, a világosbarnától az egész sötétbarnáig, már-már fekete is lehet. A német csótánnyal kapcsolatban érdemes tudnunk, hogy a hímek színe kissé világosabb, mint a nőstényé, de általában mindkettő nem a világosbarna és a sötétbarna szín között van. Jellemző az is még rájuk, hogy a kifejlett rovarnak a potrohán hosszirányban 2 fekete csík van végig.

Csípnek a csótányok?

Előfordul, hogy megkérdezik az emberek, kell e tartani attól, hogy esetleg éjjel megjelenik az ágyában, és megcsípi alvás közben? Ez csak elvétve, nagyon ritka esetben fordulhat elő. Ezek a rovarok nem teszik be a lábukat a hálószobába, nem úgy, mint a szúnyog vagy az ágyi poloska, aki viszont ott jelent fenyegető veszélyt az alvó emberre.

A csótány inkább elmenekül előlünk, megérzi a lépteinkből, (bármilyen óvatosan közelítünk is felé) a talaj rezgésén keresztül, ha a közelében járunk, ezért is tud olyan gyorsan elszaladni, ha azt érzékeli, hogy veszélyben van. Csáprágója van ugyan, de ezzel nem képes arra, hogy az embert megharapja, ezért ha mi nem bántjuk, akkor eszébe sem jut soha, ezt ellenünk használni. Elmondhatjuk bátran tehát, hogy a csótányok csípésétől nem kell tartanunk! De ettől még a csótányirtás Budapesten és a vidéki városokban is rendkívül fontos és sok embernek komoly gondot, fejtörést okoz.

Hogyan célszerű a csótány irtását elkezdeni?

Az első példány megjelenésekor még talán úgy gondoljuk, megpróbáljuk az irtást, a boltban szabadon megvásárolható készítményekkel saját magunk elvégezni. Méreggel, csapdával, spray-vel, és ez akkor még talán hatékony is lehet. De nem tudhatjuk, hogy csak egy kóbor, betévedt, vagy esetleg egy általunk valahonnan behurcolt rovart láttunk a lakásban tovafutni. Mikor már esetleg néhány elpusztult példányt is találunk, vagy több ilyen rovart éjjel, ha hirtelen felkapcsoljuk a lámpát és a fényre szétszaladnak, akkor már nagyobb a baj!

Nem csak azért kell megijednünk, mert undort keltenek már azzal is, hogy a konyhánkban tartózkodnak, hanem azért is, mert azzal, hogy megkóstolják és beleesznek a kint hagyott élelmiszereinkbe, vagy nyálukkal, ürülékükkel, vizeletükkel beszennyezik azt, rendkívül sok betegséget is terjesztenek! Ilyen például, hogy csak egyet emeljek ki közülük a szalmonella. Ráadásul a csótány tetemek olyan allergén anyagokat is tartalmaznak, ami sok embernél, akár súlyos, asztmatikus rohamokat is kiválthat! Tehát nagyon fontos, hogy nappal sem, ha nem vagyunk otthon, de főként éjjel soha ne hagyjunk kint az asztalon és a szekrényen semmi ételt!  Mindent dobozokba zárva, vagy egy jól záródó szekrényben tartsuk, amihez, még csak véletlenül sem tud hozzájutni.

Mit tehetünk ellenük?

Visszatérve ahhoz a kérdéshez, hogy egyedül vegyük e fel a harcot velük szemben, vagy keressünk meg egy irtással foglalkozó céget, mindenképp azt ajánlanám, hogy a második verziót válasszuk! Ha már túlságosan elszaporodtak egy lakásban, akkor szinte teljesen biztos az, hogy házilag kiirtani lehetetlen!  Ha szakemberre bízzuk a csótányirtást, még spórolhatunk is, hisz az üzletekben kapható különböző irtó szerek, mérgek, csótánycsapdák és egyéb készítmények elég drágák, ezért ha többfajtát is kipróbálunk, nagy összeg jöhet ki a vásárlások végén, és ugye ez legtöbbször nem is hoz kellő eredményt. Tehát mindenképp költséghatékony is, ha a rovarirtó céget bízzuk meg azzal, hogy szabadítson meg bennünket ettől a gusztustalan, nem kívánatos lakótárstól.

Miért elengedhetetlen feladat a csótányirtás

Azokon kívül, amit eddig is leírtam már róluk, tudni kell, hogy, nagyon szapora rovarról van szó! Ez betudható annak is, hogy nagy alkalmazkodó és védekező képességgel vannak megáldva. Hihetetlen, de egyetlen csótány egy év alatt képes akár 35 ezer (ez nem tévedés) utódot is létrehozni! De ettől sokkal többet is, még a 100 ezer sem mondható kivételesnek és ritkának!

Már a szaguk is undorító és visszataszító tud lenni, el lehet képzelni akkor, hogy mennyire kellemetlen és veszélyes is egy ilyen lakásban élni! Egészségügyi szempontból is nézve nagy kockázatot jelent egy csótányokkal teli lakás, hiszen mint ismeretes, parazita férgek, számos kórokozó és több mint 30 féle baktérium hordozói, amelyekkel a házat és a lakókat is megfertőzik, és így bárki megbetegedhet tőlük.

Amennyiben túlságosan szaporodásnak indulnak egy-egy helyen, ott szinte nyüzsögnek az ember környezetében, főleg a konyhában, étkezőben, fürdőszobában. Ha nem törődünk az irtásukkal akár tízezer számra is képesek elszaporodni! Viszont kevés, illetve szinte nincs is természetes ellenségük, így nekünk kell gondoskodni arról, hogy minél előbb kiirtásra kerüljenek, amihez feltétlenül rovarirtó szakember segítségének igénybevétele szükséges!